Samo u Srbiji neko moe da u jedan posao uloi 500, i zaradi 100.000.000 evra. Naravno, to ne moe bilo ko. Takav uspeh dozvoljen je samo kumu Aleksandra Vučića. I to ne bilo kojem, nego onom najvanijem, najpohlepnijem i najagresivnijem - Nikoli Petroviću. Nikola je sin Race kafedije iz Boleča, sela pored Beograda, ali se predstavlja kao čovek sa pedigreom, kao francuski đak. Kupio je diplomu Vie poslovne kole u Beogradu, nosi zlatne satove, preselio se na Dedinje, reketira svakog biznismena, nemilice pljačka budet Srbije, kontrolie srpske sudove, tuilatva, preti medijima i nezavisnim novinarima, maltretira ministra u Vladi svoga kuma Aleksandra Vučića, koga, takođe, prezire... Da li će sve ovo uskoro odneti sa sobom u grob - pita se novinarka Tabloida Milica Grabe, koja je istraivala Nikolino poreklo, obrazovanje i kriminal
Milica Grabe
Dok bivi konobar Vladimir Beba Popovi zamračuje Srbiju, i zavrće ui i Velikom Vođi Aleksandru Vučiću, i drugim Vođama na Balkanu, iz druge, poznate kafane, Kod Race, iz Boleča, u sumanutu pljačku Srbije krenuo je Racin unuk Nikola.
Nikola Petrovi je kum Aleksandru Vučiću. Okumili su se, kada su se upoznali, jer su obojica imali prostrane stanove na Novom Beogradu, u zgradi zvanoj Crvenkapa (Mihaila Pupina 10 a). Obojica su dobili stanove za malo para. Vuči stan od 170 kvadrata od Vlade Srbije, u koji se uselio u toku bombardovanja Srbije od strane NATO alijanse, a Nikola Petrovi je dobio stan uz pomo oca, jer zgradu je gradilo preduzeće Energoprojekt, u kojem je nekada njegov otac Radisav - Raca, bio jedan od rukovodilaca. I Vuči i Petrovi ne ive danas u ovim stanovima. Nikola se preselio na Dedinje.
Isto kao i Beba Popovi, Nikola Petrovi je uvek nalickan, aktuelno namirisan i namrkan. Izigrava velikog gospodina, pozivajući se na svoje francusko poreklo. Onima, koji ga poznaju, Petrovi se predstavlja kao poslovni čovek iz Francuske. A praziluk mu iz pantalona viri. I to onaj iz Boleča.
Otac Nikole Petrovića je kao dunđer radio po gradilitima Energoprojekta u Africi. Tu je pokupio i svoju buduću suprugu, koja je francuska dravljanka. Po povratku u Srbiju, ona se zaposlila u Ambasadi Francuske u Beogradu, kao slubenica.
Tako je put Radosava Petrovića odveo i u Gvineju, na gradilite u Konakri, primorskom gradu. Bio je komercijalni direktor gradilita, a u to vreme je Energoprojekt bio svetski poznata firma, koja je po svetu gradila mosove, pruge, puteve, brane...
Generalni direktor ivko Mučalov nije bio zadovoljan prilivom novca sa ovog gradilita, i poslao je novog upravnika. On je brzo ustanovio da se gospodin Petrovi bavi vercom erkondina i friidera, izbegavajući plaćanje carine, uz pomo novca za korupciju, koju je uzimao sa računa Energoprojekta. Novi upravnik je o tome obavestio generalnog direktora ivka Mučalova, koji je bio i lični prijatelj Josipa Broza Tita, i on je odmah vratio Petrovića iz Gvineje, a potom ga i otpustio s posla.
Sa velikom količinom novca, Radoslav Petrovi se vraća u očevu kuću, u Boleču, i sa njim, koga su takođe zvali Raca, nastavlja biznis. Kafana "Kod Race" u Boleču, postaje veoma posećena i na glasu je zbog jagnjetine i drugih specijaliteta. Kafana se proirivala, dograđena je pekara, sa uvek sveim pogačama. Značajni drugovi, a potom gospoda, imali su rezervacije za ovaj restoran.
Polupismeni siledija sa poslovnim ambicijama
Restoran je nastavio sa radom i nakon smrti Nikolinog dede. Njegov otac je bio takođe vrstan ugostitelj. Nakon smrti Nikolinog oca, kafanu je nasledio Nikolin brat Zlatko, ali je potom i zatvorio. Kafana "Kod Race", ponovo je otvorena pre nekoliko meseci, i opet je na dobrom glasu, ovog puta, zahvaljujući Nikoli, sa brendiranim specijalitetima.
Racinog unuka Nikolu, seljaci iz Boleča opisuju kao običnog lelemuda. kola mu nije ila od ruke, i uspeo je da kupi diplomu Vie poslovne kole.
Kada je doao na vlast, Vuči je kuma Nikolu postavio za direktora Elektromree Srbije. Za njega nije raspisivan javni konkurs, jer Nikola ne ispunjava uslove. Via poslovna kola nije ni predviđena za kandidate za ovako odgovornu dunost. Iako su svi direktori u Elektroprivredi izabrani na javnom konkursu, jedino je Nikola Petrovi na toj poziciji, po isključivom nalogu Aleksandra Vučića. Dakle, protivpravno. A, kako i na koji način je Nikola Petrovi sa tog mesta krenuo u pljačku, Magazin Tabloid je opisivao u nastavcima...
Čim je postavljen za direktora, Petrovi je stupio u kontakt sa energetskom mafijom, sa Vojinom Lazarevićem, Vukom Hamovićem i drugim meetarima koji prodaju struju Srbiji, za skupe pare, iznoseći desetine miliona evra iz zemlje. Njima je gospodin Petrovi nameračio da proda Elektromreu Srbije, i sebi stavi stotinu miliona evra u dep.
U velikom poslu je Nikola Petrovi i sa Vučićevim bratom Andrejom. Skoro da nema posla u kome nisu njih dvojica. Andrej Vuči je zaposlen u Kovnici novca u Topčideru. To je Petroviću i Vučiću omogućilo da imaju dovoljno pasoa stranih drava koje ih tampaju u kovnici na Topčideru, da mogu svoje saradnike da poalju bilo gde u svetu.
Gde god jo ima novca, van budeta, tu je Nikola Petrovi. On i Andrej su u poslu u Kolubari, u remontu termoelektrana, a planiraju da grade na desetine hidroelektrana, jer je Nikola vlasnik i preduzeća za gradnju hidroelektrana.
Gospodin Petrovi pod svojom apom dri srpsko pravosuđe, zdravstvo, deo policije i većinu ministara. Jo mu otpor pruaju potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlovi, ministar unutranjih poslova Neboja Stefanovi, i delimično Aleksandar Anti.
Prema Nikoli Petroviću pseću poslunost iskazuje i ministar odbrane Bratislav Gai. On je zaposlio Nikolinu suprugu Maju u Ministarstvo odbrane Srbije. Maja je po struci psiholog. Nikola je, kada se namrče, prebija krvnički, i to bejzbol palicom.
Vučićevi saradnici i okruenje kuburi sa obrazovanjem.
Tako mu je i desna ruka, koja vodi njegove medijske poslove, i cenzurie medije, Suzana Vasiljevi, srednjokolka! Zavrila je razne obavetajne kurseve, a na vezi je sa agentima BND-a, to su utvrdile srpske slube bezbednosti. Sve su odbile da Vučiću dostave bezbednosne provere za ovu srpsku Mata Hari, koja je biseksualka, i bila je u obavetajno-seksualnim odnosima sa francuskim obavetajcem orom Urijom. na vizit karti je imao upisan kontakt telefon Biroa za medije MUP-a Srbije, u kojem je Suzana bila portparolka!
Gospodin Petrovi jo se gađa padeima, ali i milionima evra. On je čovek za kontakte.
Aleksandar Vuči i Stanko Suboti Cane uspostavili su saradnju jo 2007 godine. Vezu su napravili preko svojih najbliih saradnika zaduenih za prljave poslove - Nikole Petrovića i Vladimira Bebe Popovića.
Kad je gusto, zove Bebu da izvri "asanaciju terena"
Vuči je godinama tvrdio da je Suboti "kralj duvanske mafije", "vercer droge" i "ef mafije koja ubija po Beogradu, melje ljude i u kesama ih baca u Dunav", kao i da je nalogodavac atentata na policijskog generala Radovana Stojičića Badu. Suboti mu je odgovarao sudskim tubama.
Međutim, kad je vlast Tadića i Dačića preko Interpola pokrenula potragu za Subotićem, odbegli optuenik za verc duvana zatitu je potraio kod tadanjeg radikala Vučića.
Kontakt je uspostavio Vučićev kum Nikola Petrovi. Subotićeva firma "Futura plus" bila je generalni distributer Vučićevih privatnih novina "Pravda", čiji je zvanični suvlasnik bio upravo Petrovi. Skriven u enevi, Suboti je preko svog konsiljerea Bebe Popovića pokuao da upotrebi "Pravdu" za kampanju protiv Borisa Tadića, Vojislava Kotunice i bivih poslovnih partnera Milana Beka i Miroslava Mikovića. Procedura je bila jednostavna: Popovi bi Petroviću internetom, sa internet adresom na ime "Darija Tankosi", slao gotove tekstove u kojima je napadao neprijatelje i objanjavao da je nevin. Poto glavni urednik "Pravde" nije hteo da objavljuje te depee, Beba Popovi je iskoristio drugi povod da ga tui. Na suđenju, Canetov konsiljere je priznao da sarađuje sa Petrovićem i Vučićem i da su mu oni obećali pomo.
Iz kuhinje Bebe Popovića i Nikole Petrovića 2009. pokrenuta je i kampanja protiv Ratka Kneevića, crnogorskog biznismena koji ivi i radi u Londonu i koji je prvi otkrio da se Vuči tajno viđa sa Milom Đukanovićem.
Saradnja sa Vučićem, privremeno se isplatila Subotiću. Interpolova "crvena poternica" je povučena, čim je SNS dola na vlast, Subotiću je omogućeno da se brani sa slobode, a neto kasnije doneta je presuda kojom se optunica protiv njega za verc duvana, kojim je dravu otetio za oko 10 miliona evra, odbačena zbog zastarevanja. Trenutno, ta presuda je na preispitivanju, ali je izvesno da neće biti potvrđena.
Kako saznaje Tabloid u dobro obavetenim krugovima, Aleksandar Vuči je pustio niz vodu Stanka Subotića, koji je za njega odvojio ogromne količine novca. Ipak, Milan Beko, koji duguje Subotiću 20 miliona evra, koje mu je pozajmio za kupovinu "Večernjih novosti" i jo nekih medija, uspeo je da preko Vladimira Bebe Popovića ponovo stavi Subotića na crnu lista srpskih vlastodraca.
Sve je to odradio Nikola Petrovi, preko Duka Milenkovića, predsednika Apelacionog suda u Beogradu. Vii sud u Beogradu je, u ponovljenom suđenju, oslobodio Stanka Subotića odgovornosti za verc duvana, odnosno zloupotrebu slubenog poloaja. Specijalni tuilac za bprbu protiv organizovanog kriminala, Miljko Radisavljevi, ali se na presudu, i nakon odrane sednice, na kojoj je razmatrana tuiočeva alba, prvostepena presuda je ukinuta, i odlučeno je da se odri glavni pretres, posle kojeg će sud doneti presudu. Vano je reći i to da u radu veća učestvuje i predsednik suda Duko Milenkovi, kao i sudija Milena Rai, koja je prvostepenom presudom osudila Subotića na est godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta.
Očigledno je da je Canetu jasno ta ga očekuje. Ponovo će ga osuditi, ali na pet godina zatvora, sprečavajući ga na taj način da dođe ponovo u Srbiju, i da oni budu spokojni. Ipak, treba imati u vidu da je Suboti u vezi sa ozbiljnim poslovnim krugovima u vajcarskoj i Nemačkoj, i da obračun sa njim neće biti tako lak, kao to očekuje Vuči i njegov kum Nikola i nalogodavci Beba Popovi i Milan Beko.
Čovek iz senke
Nikola Petrovi je nastojao da bude čovek iz senke. Ko ga je u medijima prozvao, imao je velikih nevolja. Tako je on u Informeru, slubenom glasilu Aleksandra Vučića i Vladimira Bebe Popovića, kada je pomenut u Magazinu Tabloid, izjavio da odbija da plaća reket Milovanu Brkiću, glavnom i odgovornom uredniku magazina, i da on trai da se ispita navodna uloga Miroslava Mikovića u finansiranju Tabloida.
Nakon obračuna sa onima koji ne misle dobro o njemu, ili pominju njegove mutne poslove, Petrovi, kad god bude pomenut, moli Bebu Popovića da izvri "asanaciju terena".
Danas gospodin Petrovi ivi na Dedinju, a u ovaj bogataki kvart uselio je i ministra zdravlja Zlatibor Lončara, kao i predsednike sudova koji mu jedu iz ruke.
Glavni glumac u otimanju "Avala filma": kafedija postaje i zemljoposednik
Samo u Srbiji neko moe da u jedan posao uloi 500, i zaradi 100.000.000 evra. Naravno, to ne moe bilo ko. Takav uspeh dozvoljen je samo kumu Aleksandra Vučića. I to ne bilo kojem, nego onom najvanijem, najpohlepnijem i najagresivnijem - Nikoli Petroviću.
U Vučićevoj reiji nedavno je okončana pljačkaka privatizacija "Avala filma". U odlično organizovanoj akciji zloupotrebljene su najznačajnije dravne institucije, prekreno je nekoliko zakona i naneta ogromna teta budetu, kulturi i istoriji Srbije. Prepad je uspeo. Uz kolekciju od 220 igranih i oko 400 dokumentarnih filmova, među kojima su i nosioci najprestinijih nagrada na kanskom, berlinskom i venecijanskom festivalu, novi vlasnik je dobio vie od 20.000 kvadrata poslovnog prostora i 37 hektara građevinskog zemljita.
Uslovi za otimačinu stekli su se 2011. godine, kad je "Avala film" gurnut u stečaj i to na zahtev svog vlasnika, drutvenog preduzeća "Jugoeksport", koje se u stečaju nalazi jo od 2001. Za obe firme određen je isti stečajni upravnik - Agencija za privatizaciju. Navodno, to je urađeno kako bi se namirili poverioci, među kojima su skoro sve dravne institucije i preduzeća: Poreska uprava, "Gradska čistoća", "Beogradski vodovod i kanalizacija", EPS, "Dunav osiguranje" i četiri banke, koje se takođe nalaze u stečaju.
Stečajni upravnik, Agencija za privatizaciju, procenila je da imovina "Avala filma" vredi 1.060.699.974,56 dinara, petostruko vie od potraivanja, koje iznosi 440.547.302,24 dinara. Pri tome, pravo korićenja 37 hektara zemljita, kojim raspolae "Avala film", procenjeno je da vredi 0 (nula) dinara. Ipak, Agencija je odlučila da preduzeće proda na licitaciji.
- "Avala film" ima vie imovine od obaveza, tako da je stečaj u najmanju ruku čudno reenje na koje se odlučio vlasnik/poverilac/upravnik, ukratko drava. Na alost, biće da je ovo sve lepo sistemski isplanirano. I zaista jeste. Za potrebe ove operacije, potrebni su vam uruene institucije sistema i pogodni propisi: odgovarajući Zakon o privatizaciji, Zakon o stečaju, Zakon o planiranju i izgradnji, za pljačku pogodni i promenljivi urbanistički planovi.
Glavni cilj pljačkae privatizacije koja je sprovedena u Srbiji je građevinsko zemljite. Najvrednije građevinsko zemljite u Srbiji je u vlasnitvu Republike Srbije, a drutvena preduzeća koja se nalaze na tom zemljitu imaju samo pravo korićenja tog zemljita. Pravo korićenja je jedno nedefinisano pravo, očigledno namerno nedefinisano, koje nije u prometu, ne moete ga prodati, ne moete na osnovu njega ni graditi, ne moete sa njim nita. Osim to ga moete privatizovati uz prodaju pravnog lica. Pa kada novi vlasnik dođe do zemljita, on ga moe konvertovati u vlasnitvo. Tako je to odredila njihova drava onim pogodnim propisima - tvrdi Saa Radulovi, bivi ministar privrede.
Radulovićeve sumnje deli i Srđan Dragojevi, jedan od najznačajnijih srpskih reisera i narodni poslanik, koji je i u Skuptini bezuspeno pokuavao da ospori prodaju "Avala filma".
- Trina cena građevinskog zemljita na kome se nalazi "Avala film" trenutno je 100.000.000 evra. Priznaćemo, dosta očigledna namera! Viestruko isplativija od profesije pravljenja filmova. Podsećanja radi, 2007. četrnaest bioskopa "Beograd filma" čija je vrednost, u kvadratima poslovnog prostora procenjena na 57.000.000 evra, prodato je za devet miliona evra! Novi vlasnik je tada najavljivao "novu eru" - digitalizaciju i modernizaciju bioskopa, a danas ne radi nijedan bioskop, u toj "novoj eri" bioskopi su postali supermarketi, noćni klubovi i - ruevine! "Beograd film" je kupljen zbog poslovnog prostora, a "Avala film" zbog - građevinskog zemljita! - ističe Dragojevi.
I, u pravu je. Aleksandar Vuči, vanknjini vlasnik Srbije, pravi organizator pljačke, u svom stilu - zamenom teza, brutalnim laima i primitivnom patetikom - pokuao je da skine odgovornost.
- Oni koji sada kritikuju privatizaciju "Avala filma" unitili su sve u Srbiji, ali da pri tom nisu govorili da je "Avala film" bio u stečaju i da je imao dug od 20 miliona evra.Kakve to veze ima sa vladom? Sud je doneo odluku, a ne vlada. Hoćete da ukinemo sudove?Ajde da napravimo neto to je zdravo, nemojte da odravamo vie mrtvace, nema potrebe za tim. Od prodaje "Avala filma" dobit će imati i grad, i "Dunav osiguranje", namiriće se poverioci, kao i stari radnici - rugao se Vuči inteligenciji svih građana.
Korist će, po svemu sudeći, imati novi vlasnik, novoosnovano preduzeće "Filmski put" ("Filmway"), koje je na aukciji 22. aprila 2015. platilo početnu cenu od 980 miliona dinara. Nadmetanja nije ni bilo. Iako su jo dva konzorcijuma ("Mid Europa Partners" i EBRD - vlasnik kablovskog operatera SBB) otkupili dokumentaciju za licitaciju, "Filmski put" je bio jedini učesnik neposredne prodaje, to je i uobičajeno u ovako spornoj organizaciji privatizacije.
O kompaniji "Filmski put" ne zna se mnogo, a ono to se zna pokazuje koliko je ceo posao sumnjiv. Ta firma je registrovana u martu sa osnivačkim kapitalom od samo 60.000 dinara. Mesec dana po osnivanju, za 8.000.000 evra kupila je "Avala film". Vlasnik firme "Filmway" je francuski dravljanin Miel Babi, koji je 2. aprila firmu stavio pod hipoteku, tako da na nju zalona prava ima izvesni Saa Ćorovi, koji je do 2008. bio vlasnik taksi preduzeća u Pančevu.
Odmah po kupovini "Avala filma", novi vlasnik je napravio konzorcijumom sa "Dunav filmom", koji je takođe privatizovan iz stečaja.
- Ne razumem zato se neprestano postavlja pitanje o tome čiji je kapital u "Filmskom putu"- čudi se Marina Ivanovi, direktorka "Dunav filma". - Javnost u Srbiji je, kao i mnogo puta ranije, potpuno pogreno obavetena, i svi su na kraju postali rtve ogromnog neznanja i takozvanog spinovanja potpuno besmislenim informacijama.
Kompanija "Avala film" je bankrotirala, a osnovno pitanje je zato apsolutno niko nita nije preduzeo da ne dođe do bankrotstva, ako je tolika bila briga za taj "gigant". Niko nijednog trenutka nije spomenuo, a ni pozvao na odgovornost one koji su doveli do toga da ode u stečaj. Za bilo koga u zemlji ili svetu nije bilo nikakve prepreke da učestvuje na njenoj licitaciji, i da na najlegalniji mogući način, a to je svakako aukcija, pokua da kupi "Avala film" kao pravno lice, odnosno, kao kompaniju u celosti, i da nastavi tamo gde je bankrotstvo zaustavilo normalno poslovanje.
Kako izgleda ova vrsta "normalnog poslovanja" videlo se na primeru Darka arića, koji je takođe legalno privatizovao brojna dravna i drutvena preduzeća. Umesto njega, sada se time bavi Aleksandar Vuči, koji zloupotrebom dravnih institucija sakriva identitet pravog kupca "Avala filma".
Ima razloga za to. Pravi kupac je, navodno, Vučićev kum Nikola Petrovi.
- Petrovi je napravio celu emu za kupovinu "Avala filma". Njega ne zanimaju filmovi, nego zemljite. Videćete, uskoro će "Filmski put" iskoristiti zakonske mogućnosti i postati vlasnik tih 37 hektara u Koutnjaku. U ceo posao investirao je 500 evra, a zaradiće minimum 100.000.000 - kae za "Tabloid" odlično informisani izvor iz vrha jedne od stranaka u vlasti.
Dolaskom Srpske napredne stranke na vlast, kad je imenovan za direktora Elektromree Srbije, Petrovi je vlasnitvo u svojim firmama preneo na tehničara Dragana Klisuru, biveg mehaničara u "Energoprojektu", kompaniji u kojoj je nekada bio direktor Nikolin otac Radoslav Raca Petrovi. Veruje se da je Vučićev omiljeni kum, po istom principu, sada za navodnog vlasnika "Filmwaya" postavio pančevačkog taksistu.
- Tu je toliko teko objanjivih poteza, da oni s pravom izazivaju sumnju da je re o slučaju ozbiljne korupcije - kae Srđan Dragojevi za "Novosti". - Zbog toga, postavljam pitanje Agenciji za sprečavanje pranja novca da utvrdi kako je moguće da "Filmski put", kompanija koja je osnovana pre trideset dana, sa osnivačkim kapitalom od 60.000 dinara, poseduje sredstva u iznosu od 8.000.000 evra, za koliko je kupila "Avala film". O kupcu se, tri nedelje nakon prodaje, zna jedino da je nekada imao taksi udruenje sa seditem u Pančevu!
Ono to se ne zna jeste - odakle tom novopečenom filmskom preduzeću osam miliona evra? Koje su to bankarske garancije koje je moglo da dobije novoosnovano preduzeće? Da li novac kojim je plaćen "Avala film" potiče iz legalnih tokova? Ne bi bilo loe da ovi podaci, sasvim normalno, budu dostupni javnosti, kao i ime i biografija kupca ili - kupaca. Jer, "Avala film" je otiao u ruke kompaniji očigledno osnovanoj samo da bi bila pokriće za potpuno netransparentnu prodaju, da bi se sakrili pravi kupci i njihove namere.
- "Avala film" je knjiki primer pljačkake privatizacije koja je sprovedena u Srbiji uz direktno saučesnitvo drave - tvrdi Saa Radulovi, koji je pozvao Tuilatvo da ispita sve okolnosti prodaje i odgovori na pitanje ko je izvukao korist iz posla od koga Srbija ima tetu.
Odgovor će, moda, dobiti kad Aleksandar Vuči i Nikola Petrovi padnu s vlasti i doive sudbinu Darka arića.
A 1. Dok Vuči spasava FAP, njegov kum ga potapa
Da je Nikola Petrovi, mali kafedijin sin iz Boleča, otiao predaleko i da mu ni njegov kum i premijer ne moe nita, pokazuje i slučaj pokuaja privatizacije pribojskog FAP-a. Tu se, naime, Petrovi pojavljuje kao smetnja Vučićevim planovima. O tome je detaljnije pisao i lokalni portal "Priboj 033".
Sve je postalo jasno kad su 30. maja prole godine, ministar privrede i vlasnik finske kompanije SISU Auto", u Priboju potpisali Memorandum o razumevanju koji podrazumeva pokretanje proizvodnje u Fabrici automobila Priboj (FAP).
Premijer Vuči, koji se tom prilikom obratio radnicima FAP-a i obećao "bolje dane" delovao je veoma uverljivo dok je govorio kako će Finci zaposliti 600 radnika u tri etape. Pedeset dana kasnije, 23 juna, Skuptina optine Priboj usvojila je predlog za izradu Plana visoke brane na reci Lim koja verovatno potapa jedan od najvećih pogona FAP-a, "Montau".
Dokaze da je i ranije planirana, "mala" hidroelektrana "Rekovići", po izvetaju Stručne komisije, plavila instalacije ovog pogona pred Skuptinu optine Priboj izneli su odbornici zaposleni u FAP-u. Oni nisu glasali za ovaj predlog, te su na neki način prekrili stranačku disciplinu jer Nova Srbija, čiji su predstavnici učestvuje u vlasti u Priboju.
Predsednik optine Lazar Rvovi, na iznete tvrdnje u vezi toga da će izmena Plana za izgradnju brane i njegova realizacija potopiti FAP, odgovorio je da on nije stručnjak za tu oblast, a da će se u vezi izgradnje ovog objekta, direktno dogovarati nadleno Ministarstvo i investitor. Time je predsednik Rvovi prebacio odgovornost na dravu i investitora .
Tu tek počinju problemi sa razumevanjem deavanja vezanih za FAP , jer je Nikola Petrovi jedan od doskoranjih suvlasnika firme investitora "Mini Hidro Investments", na čiji su zahtev izdate dozvole za gradnju hidroelektrane "Rekovići". Uzgred, Nikola Petrovi, kao direktor JP "Elektromree Srbije" u isto vreme je i predstavnik drave. U novembru 2012. godine, Nikola Petrovi je svoj vlasnički udeo prebacio na firmu "Pegagassun Limited", registrovanu na Devičanskim Ostrvima.
U trenutku kada je izabran za direktora JP "Elektromree Srbije", Petrovi je i formalno bio suvlasnik firme investitora u Hidroelektrane u Priboju na Limu!
Istraivanja firme "Mini Hidro Investmens" uz buenje korita Lima, u krugu FAP-ovog pogona, koja su takođe vrena u novembru 2012, od strane Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja su proglaena su nelegalnim jer su, kako pie u obavetenju koje je to ministarstvo izdalo, izvedena bez dozvole. Zbog tih nelegalnih geolokih radova i buenja korita reke na dubini od preko 13 metara niko nije odgovarao.