Dok je bio velikosrpski radikal, Aleksandar Vuči je govore ulepavao citatima kneza Lazara, vladike Nikolaja i, naravno, Vojislava eelja. Transformisan u evroatlantskog naprednjaka počeo je da se oslanja na strane autoritete poput Maksa Vebera, Vinstona Čerčila i stare kineske mudrace. Posebno mu se svidela deviza legendarnog vojnog stratega Sun Cua: Ako dovoljno dugo sedi na obali, dočekaće da reka pronese telo tvog neprijatelja". Vuči se na ličnom primeru uverio u tačnost tog saveta. Strpljenje mu se isplatilo, jednog po jednog, bukvalno ili u političkom smislu, reka je odnela sve njegove protivnike: Miloevića, Đinđića, eelja, Đilasa, a i Nikoli beznadno tone. Ali, i Vučićev slučaj je iscrpljen, i pitanje je dana kada će i njega ''prekriti ruzmarin, snjegovi i a''. O početku pada premijera Srbije pie Predrag Popovi, njegov bliski saradnik, i dugogodinji urednik dnevnog lista Pravda
Predrag Popovi
Nedavno, dok je usamljen i očajan etao obalom vaingtonske reke Potomak, Vuči je jasno video kako voda nosi njega. S vlasti, pravo na dno prolosti. Prizor ga nije iznenadio. Vuči je znao ta ga čeka u Americi. Znao je da će u Beloj kući biti primljen na nivou balkanskog turiste i da će umesto poziranja s uticajnim političarima imati priliku samo da se suoči s njihovim staferima, koji će mu preneti spisak novih zahteva. To se i dogodilo. Osim slučajnog susreta na hodniku, daleko od Ovalnog kabineta, sa republikanskim senatorom Donom Mekejnom, imao je samo dva značajna sastanka, i to s Viktorijom Nuland, pomoćnicom dravnog sekretara za Evropu i Evroaziju i sa Suzan Rajs, savetnicom za nacionalnu bezbednost predsednika Obame.
Sve to je čuo, svodilo se na - gotov si, Vučiću.
Pored starog i dobro poznatog zahteva da se kazne krivci za smrt braće Bitići, američkih dravljana i istaknutih terorista UČK-a, srpski premijer je suočen s jo tri značajna problema: 1. slučaj Miroslava Mikovića, 2. reketiranje američke kompanije Kontinental Vind Partners" (CWP) i 3. distanca Srbije od Rusije.
Vuči je znao da se Mikovi obratio američkim lobistima za pomo, prikazujući svoj sudski postupak kao zloupotrebu pravosuđa od strane izvrne vlasti. Međutim, ni Vučićev zatitnik Majkl Kirbi, američki ambasador u Beogradu, nije imao informacije o tome da je u Stejt Departmentu ve procenjeno da je tuba protiv Mikovića neosnovana.
Drugi problem je kompleksniji, poto je u njega involvirana američka kompanija koju vodi Mark Krendal, mu Lidije Zilme Udovički, čija sestra Kori je aktuelna ministarka u Vladi Srbije. U izgradnju vetroparka u Banatu CWP je investirala oko 300.000.000 evra, ali posao kasni jer neko iz Vučićevog okruenja trai dva miliona evra, kako bi omogućio dozvole za priključenje u sistem Elektorprivrede Srbije.
Bez otvaranja diskusije na te teme, Vučiću je izdato naređenje da hitno nađe reenje. Pravosudni progon Mikovića mora da se zaustavi, a CWP-u mora da bude omogućeno normalno poslovanje i, naravno, reketa mora biti otkriven i kanjen. Vučiću je ostalo da samo muca, slee ramenima i predie nad sudbinom.
Treće naređenje je glasilo - Srbija mora odlučno da se distancira od Rusije, samo takvim postupkom moe da dokae reenost da nastavi proces priključenja Evropskoj uniji. Taj zahtev nije iznenadio Vučića. Svaki put kad bi mu neki zapadni diplomata pomenuo taj uslov, srpski premijer bi odrecitovao tra-la-la bajku o nesvrstavanju ni na jednu stranu i, kao dokaz podrke evroatlantskoj antiruskoj kampanji, odluku Srbije da ne prizna otcepljenje Krima od Ukrajine.
No, to vie ne zadovoljava Amerikance. Ne zanimaju ih priče o rusofilstvu Tomislava Nikolića i Ivice Dačića. Odlično obaveteni vaingtonski moćnici dobro znaju da Nikolićevi stavovi nisu bitni, a da Dači bespogovorno izvrava sve američke naloge jer dobro zna da mu opastanak na slobodi i političkoj sceni zavisi od toga da li će i kada će CIA i DEA otvoriti dosijea Darka arića i Rodoljuba Radulovića, zvanog Mia Banana.
Bez uvijanja, Amerikanci su Vučiću otkrili da imaju saznanja o tome kako upravo on dotura Rusima poverljive informacije. Vuči je bio oprezan, ruskim diplomatama uvek je preko posrednika plasirao sva značajnija obavetenja. Uzalud. Majstori iz CIA su lako uli u trag informacija koje su dali samo Vučiću, tako da su njegovi pokuaji da odgovornost svali na Nikolića i Dačića izgledali kao detinjasta igra.
Jo dok je leteo iznad Atlantika, na povratku u svoj kalifat, Aleksandar Vuči je shvatio da su ga Amerikanci pustili niz vodu. Brzo se uverio i kako će porinuće izgledati u praksi.
Kao to su paljivo isplanirali Vučićevo instaliranje na vlast, eksperti iz Lenglija su detaljno pripremili projekat postvučićevske Srbije". Nezainteresovani za njegove marketinke trikove i lana ili iskrena obećanja, njima svejedno, pokrenuli su proces ruenja diktatora.
Odmah po povratku iz SAD, Vuči je obaveten da je ambasador Kirbi jednom od kolega, pred nekoliko svedoka, postavio pitanje: ta mislite o Miodragu Kostiću kao potencijalnom budućem premijeru Srbije?" Ne čekajući odgovor, Kirbi je s osmehom i naglaenom podrkom toj ideji nahvalio Kostića kao uspenog biznismena koji odlično razume političke procese, to je dokazao odnosom prema Ukrajini, u kojoj je razvio krupne poslove.
Da li Amerikanci zaista ele da na mestu premijera vide Kostića ili ga tom pričom samo da testiraju, Vučiću nije ni bitno. okirala ga je ve činjenica da se uopte pominje mogućnost da ga neko nasledi. I to sad, kad je najjači, bar u svojim očima, na Pinku" i u Informeru".
Vuči jo nije stigao ni da se osvei infuzijom, a stigla ga je nova nevolja. Na sednici Vlade Srbije, odranoj u četvrtak 18. juna, glasalo se o predlogu britanske rezolucije o Srebrenici, koja bi trebalo da bude usvojena na sledećoj sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Iako stav Srbije niko nije ni traio, niti ima ikakav značaj, osim za unutranje političke i propagandne potrebe, Vuči je hteo da proveri raspoloenje članova svog kabineta i dokae da u dravnom vrhu vlada idilično jedinstvo. Bolje da nije. Troje ministara dalo je podrku rezoluciji koja na najtei način optuuje Srbe i Srbiju za genocid nad Bonjacima u Srebrenici. Prema neproverenim informacijama, za rezoluciju su glasali Zorana Mihajlovi, Kori Udovički i Duan Vujovi. Uostalom, nije ni bitno ko je odbio da slepo sledi premijerov politički avanturizam, američka poruka je bila sasvim jasna - uvek i po svakom pitanju moe da se politički uzdrma Vučićev tron.
Pored prezentacije političke moći, Amerikanci su izvrili i neku vrstu čistke u srpskoj Bezbednosno-informativnoj agenciji. S mesta savetnika efa BIA smenjeni su Radivoje Miči i Duko Bobi. Oni su osumnjičeni da pripadaju tvrdoj proruskoj grupi i da su, kao takvi, nepodobni za vrenje funkcija u vrhu tajne policije.
- Miči i Bobi su iskusni obavetajci. Iako su imali dug sta u Slubi, nisu bili politički kompromitovani, ali smenjivani su i u vreme reima Tadi-Dači. U BIA ih je vratio Neboja Rodi, prvi Vučićev kadar na čelu tajne policije. Međutim, mimo Vučića, sada ih je penzionisao direktor Aleksandar Đorđevi - tvrdi za Tabloid izvor iz BIA.
Đorđevi je istovremeno kad i Vuči, ali u nezavisnom aranmanu, putovao u Sjedinjene Drave. Kao dokaz lojalnosti, poneo je reenja o uklanjanju dvojice ruskih pijuna" iz BIA. Nije poznato kakva uputstva za dalje delovanje je Đorđevi dobio od efova iz CIA.
Veliki Vučićev poraz predstavlja i imenovanje Dragana Bujoevića za direktora Radio-televizije Srbije. Iako Bujoevi, u skladu sa svojim karakterom i profesionalnim kvalitetima, neće predstavljati neku ozbiljniju prepreku reimskim medijskim kombinacijama, Vuči je tu kadrovsku igru, kao i sve ostalo, shvatio kao ličnu diskreditaciju i značajno ograničenje moći. I na ovaj način Amerikanci su premijeru pokazali ko vuče konce. Vučiću je ostalo samo da upregne Dragana J. Vučićevića i preko Informera" pokrene kampanju kompromitacije utog Bujketa".
Amerikanci disciplinuju Vučića na sve načine. Uz političke pritiske i kadrovske vrteke ivot mu zagorčavaju stratekim spletkama poput putanja, pa vraćanja eelja u Hag, hapenjem i oslobađanjem Haradinaja i, naročito, pritvaranjem Nasera Orića, s kojim Vuči ne zna ta da radi. Uporedo s tim, sve su glasniji prigovori srpskom reimu zbog medijske cenzure, kao i podrka pojedincima koji su izloeni progonu kakav ve mesecima trpi Saa Jankovi. Da stvar bude gora, Vuči je suočen i s brutalnim finansijskim ucenama i to ne samo od Međunarodnog monetarnog fonda. Snaan udar ga čeka na susretu s Angelom Merkel, koja će zahtevati da Srbija hitno podmiri 190 miliona evra duga Velefarma" prema tadi".
Od osnivanja Srpske napredne stranke Aleksandar Vuči pokuava da se predstavi kao prvi srpski lider koji ima apsolutnu podrku SAD i EU. Sa stranim predstavnicima uspostavio je harmoničan odnos, kako oni drmaju, tako se on trese. Odradio je dobar posao. Stvorio je sve uslove za zaokruenje dravnosti albanske republike Kosovo, pristao na promene Ustava koje će ozvaničiti trajni gubitak june srpske pokrajine, stavio je celu Srbiju na uslugu NATO i zatezanjem odnosa s Rusijom naneo nenadoknadivu tetu naim političkim i privrednim interesima.
Međutim, uplaen činjenicom da mu je istekao rok trajanja na vlasti, počeo je da razmilja taktički - malo glavom, malo dupetom.
- Znam da bi to mnogi jedva dočekali, ali moraću da ih razočaram, ja neću zavriti kao Slobodan Miloevi ili Zoran Đinđi. Njih dvojica su oboreni uz pomo svojih najbliih saradnika. Za sve to se deavalo pre 5. oktobra, za sve pljačke, ratove, inflaciju i sankcije, za sve je kriv samo Miloevi. Za sve zlo koje je Srbiju snalo dolaskom DOS-a na vlast, kriv je samo Đinđi. Pa, neće da moe... Ko misli da mu je korisno da krene protiv mene, neka to radi, ali mora da bude svestan da se neću predati tek tako, bez borbe. Kad sam javno zahtevao da u ovim tekim danima budemo jedinstveni nisam se alio. Ili ćemo zajedno da prođemo kroz ovu krizu ili ćemo zajedno da padnemo - rekao je Vuči na prvom sastanku s najbliim saradnicima po povratku iz Vaingtona.
Tek da pretnja bude jasnija, naglasio je kako o svima zna sve i poseduje dokaze za koje bi bilo bolje da se nikada ne pojave u medijima".
- Vučićeve pretnje svi su shvatili krajnje ozbiljno. U vrhu SNS-a i naročito u Vladi nastala je panika. Neko je pustio glas da Vuči ima dosijea svih saradnika i da, osim njega, samo Andrej zna od koga i kako dobija informacije iz BIA. Navodno, na crnoj listi" nalaze se Zorana Mihajlovi, Zlatibor Lončar, Nikola Selakovi, Maja Gojkovi, Radomir Nikoli, pa čak i Nikola Petrovi i Petar Pani Pana. Tu su i ministri koji se javno zaklinju u lojalnost premijeru Neboja Stefanovi i Aleksandar Vulin. Vuči se potrudio da rairi paranoju. Neko je, verovatno uz njegovu saglasnost, među naprednjacima proturio priču kako je Vuči, nezadovoljan tonom s kojim mu se obratila, skresao ministarki Jadranki Joksimovi da pazi kako priča s njim, jer, kako je rekao, na snimcima presretnutih razgovora koje je vodila s problematičnim likovima ima mnogo spornih stvari".
Moda je Vuči, po običaju, lagao, ali ostvario je cilj. Sada svi njegovi saradnici strepe jedni od drugih, dobro vagaju svaku re i jo otvorenije se ulaguju opasnom efu - kae za Tabloid izvor iz SNS-a,
Paranoja je uzela maha, a kako i ne bi kad svi znaju s kakvom lakoćom se Vuči odrekao eelja, Đilasa, Nikolića, Kosova... Posle toga, neće mu biti problem da, čim proceni da je vreme, odbaci Nikolu Petrovića ili bilo kojeg drugog saradnika u čiju lojalnost posumnja.
U Vučićevom ludilu ima sistema. Poto je svoju piramidu vlasti formirao po sistemu kakav je video u svom omiljenom filmu Kum", jasno mu je da će ga napasti neko blizak, u koga ima poverenja. Ako je sebi odredio ulogu Majkla Korleonea, a bratu Andreju, Sonija, najozbiljniji kandidati za Freda su Petrovi i Lončar. Suvie su autonomni, imaju svoje poslove i ambicije, ne zavise od volje vođe, uvek mogu da zadovoljenje interesa potrae na nekoj drugoj strani. Poznato je da je Petroviću mnogo vaniji partner Stanko Suboti nego Vuči. Lončar je oslonjen na dugogodinjeg ortaka Aleksandra Đorđevića, koji BIA vodi prema uputstvima koje ne dobija od Vučića, nego od Amerikanaca. Za njih dvojicu premijer nema reenja, moe samo da se nada da ga neće prodati.
Nema reenja ni za Zoranu Mihajlovi. Zahvaljujući davno stečenoj čvrstoj podrci stranaca, Mihajlovićeva je dovoljno sposobna i odlučna da, u određenom trenutku, izazove podele u SNS-u i suprotstavi se Vučićevoj samovolji. Kad dođe do haosa, a taj trenutak je sve blii, ona moe da predvodi grupu nezadovoljnih naprednjaka, koji nisu zadovoljili apetite.
Zbog svih problema, Vuči je odustao od rekonstrukcije Vlade i sređivanja stanja u svojoj stranci. Na rasputanje Vlade i raspisivanje vanrednih republičkih izbora, koje je planirao da vee s vojvođanskim, krajem decembra, odlučiće se samo ako uspe da preko leta konsoliduje stanje u SNS-u i izgladi odnose sa Amerikancima. Da bi ispunio tu nemoguću misiju moraće da se, kako zna i ume, izvuče iz sudske afere s Mikovićem. Ne sme da prizna propast slučaja na kome je, jo pre tri godine, gradio autoritet bespotednog borca protiv kriminala i korupcije, a ne moe ni da odbije zahtev da se okonča ta pravosudna predstava. I da bi ispunio drugi američki uslov - omogućavanje kompaniji CWP normalno poslovanje - mora da smisli neki hudinijevski trik, pa da kazni reketae iz svog okruenja, ali tako da ih ne naljuti i ne okrene protiv sebe. Neće mu biti lako ni da se distancira od Rusa. Svidelo mu se da sedi na obe klupe, iako ni na jednoj nije rado viđen.
Vučićeva borba za opstanak na vlasti osuđena je na neuspeh. Tron mu je ozbiljno poljuljan, to vie ne moe da sakrije od svih kojima se zamerio, a koji raspolau kvalitetnijim informacijama od onih koje nudi Pink".
- Vuči je dokazao da nema pojma o politici. Dok on vodi marketinku kampanju i brine za trenutni rejting, krupni igrači na mnogo realniji način tite svoje interese. Da je biznis vaniji od populizma Vuči će se uveriti kad bude prekasno. Mnogima se zamerio, jedva su dočekali da vide kako mu brod tone. Čim je procurela vest da je Miodrag Kosti pretendent na mesto premijera, obradovali su se i oni koji o njemu ne misle dobro. Naprosto, raposloenje je takvo da je svako dobrodoao, samo neka Vuči ode. Ne znam da li je tačno, ali prepričava se kako je Kosti, kad je upitan da li je tačno da će postati premijer, rekao: to se tiče ove Vlade, veliki sam optimista, neće dugo". Taj optimizam dele i mnogi građani - kae za na magazin odlično obaveten izvor iz SNS-a.
Kad je prvi put pao s vlasti, kao radikalski ministar protiv informisanja, Aleksandar Vuči je potonuo u duboku depresiju. Iako je i tada činio stravične zločine prema demokratiji, medijima i nepodobnim pojedincima, mogao je da alibi trai u činjenici da je bio samo jedan od rafova u crno-crvenom mehanizmu zla. Pad s ovog nivoa vlasti, svojstvenog samo diktatorima, boleće mnogo vie. To zna i Vuči, zato će tron braniti svim sredstvima. Kao neprijatelje etiketiraće sve: Amerikance, svoje saradnike, tajkune, opozicionare, sve građane koje je pretvorio u taoce svog politikantskog avanturizma. No, sve mu je uzalud. I Hitler je 1943. bio opasan protivnik, pa su i tada svi znali da ga čeka poraz. Kao danas Vučića.
KNJIGU PREDRAGA POPOVIĆA ISTINA O VUČIĆU" NARUČITE NA 063/123-2702