https://www.youtube.com/channel/UCh1byVR71-7NppEvZETaXCw

Natrag

"Tuđi bubrezi idu mi na jetru", Tabloid br

"Tuđi bubrezi idu mi na jetru", Tabloid br. 232

 

 

Za njih je sve to samo meso

 

 

Poštovani gospodine Milanoviću,

Pročitao sam Vaš tekst "Tuđi bubrezi idu mi na jetru". Fantastično. Samo bih hteo da Vam pomognem u razjašnjavanju nekih nepotpunih informacija.

1. Fresenius ima ukupno pet punktova, tj. privatnih centara za dijalizu u Srbiji: Beograd - 3, Niš - 1, Novi Sad - 1;

Firma Medicon, inače zastupnik kompanije Gambro, Švedska, ima dva centra: Beograd - 1, Novi Sad - 1.

Fresenius centri rade skoro punim kapacitetom i imaju oko 300 pacijenata, dok Medicon centar u Novom Sadu i posle skoro dve godine nema ni jednog pacijenta, a u Beogradu ima oko 40 pacijenata.

U Novom Sadu osoblje dolazi na posao, prima platu i briše prašinu. Ravnopravno, nema šta.

2. Špulna, kako je Vi zovete, u stvari je dijalizator (filter), i nije deo aparata, to je filter za dijalizu (potrošni materijal) za jednokratnu upotrebu, kroz koji prolazi krv pacijenta.

3. Godinama je Hemofarm uvozio špulne iz Nemačke i čak ih nije ni prepakivao, išle su u originalnim nemačkim kutijama u bolnice, sa uputstvom za rukovanje na nemačkom jeziku. Ma, zna naše osoblje nemački!

4. Gospodin Vidojko Đorđević nije samo direktor Niškog kliničkog centra, on je istovremeno i glavni doktor-načelnik u Freseniusovom privatnom centru u Nišu (gde je zaposlio i suprugu i sina). Prava mala Fresenius porodica.

5. Zaštita Freseniusa i Hemofarma od strane demokratske vlasti ide dotle da je i pomenuta donacija italijanske vlade čekala i bila bojkotovana i cak odbijena od strane našeg rukovodećeg kadra u zdravstvu, duže od 10 godina.

To nije bila donacija kompleta za dijalizu, već aparati za dijalizu poznate kompanije Hospal (koja posluje u okviru kompanije Gambro).

Hemofarm-Fresenius je čak davao i lažnu potvrdu da ima fabriku za proizvodnju aparata u Italiji, a nema.

Donacija je najzad završena, aparati su podeljeni po bolnicama tek prošle godine, ali zbog uticaja Freseniusa i dalje stoje neiskorišćeni (većim delom), po bolnicama i nisu u upotrebi, a Fresenius i dalje prodaje svoje aparate.

6. Ime načelnice na Zvezdari nije dr Nada Dušković, već dr Nada Dimković.

Tačno je da su bolnice prebukirane, da rade u tri smene, da se time skraćuje vreme dijalize (samim tim i kvalitet života pacijenata, da ne kažem da im se život svesno ili što bi pravnici rekli s umišljajem skraćuje), ali ipak treba da se zna kako, gde, ko može i po kojoj ceni da otvori centar za dijalizu i da radi dijalizne tretmane, a ne "za kuma može (ili drugara iz Cvetića), a za druge ne".

7. I još istina - ne tračeva.

Za medicinskog direktora i načelnika svih centara Fresenius je postavio penzionisanog prof. Čurića iz Novog Sada i istovremeno zaposlio njegovog sina kardiologa, u centru u Novom Sadu, mada je za to mesto potreban specijalista nefrolog, a ne kardiolog.

Ma, dobro, bubreg, srce, jetra, isto je to, meso je meso, tj. pacijent.

 

                                      Autor poznat redakciji

podeli ovaj članak:

Natrag
Na vrh strane