Natrag

Disidencija i njeni problemi

 

Disidencija i njeni problemi

 

Piše: Prof. Dr Kaplan Buroviæ, akademik

 

Ovih dana, sluèajno, naðoh na internetu èlanak o disidenciji, problem sa kojim se ja dugo vremena bavim, virulentno angažovan, pa sam zato i pisao. Kako vidim, diskutirali su o ovome: Mira Bogdanoviæ, Trivo Inðiæ, Vane Ivanoviæ, Nebojša Popov, Mirko Ðorðeviæ, Mihajlo Mihajlov, Latinka Peroviæ, Jelica Miniæ, Pavle Rak, Ljubomir Tadiæ i drugi, svi antikomunisti, pa i Titoisti.

Nebojša Popov, pod disidencijom podrazumeva "…kritièki stav prema vladajuæoj ideologiji i njoj odgovarajuæem poretku koji se izražava javno i kontinuirano kroz duže vremensko razdoblje i izražava nadu u slobodu i demokratiju. Ovde, dakle, nije reè o bilo kakvom neslaganju sa vladajuæom ideologijom i režimom, niti o svima onima koji su dolazili pod udar režima ili sami sebe proglašavali disidentima".1)

Prvi deo ovog pretendiranja, u vezi ideologije i odgovarajuæem (ne i vladajuæem !) poretku je ispravan. Onaj drugi - da "nije reè o bilo kakvom neslaganju(i sa) onima koji su dolazili pod udar režima", ako nisam razumeo pogrešno, tu mi malo postojte Popove. "Socijalistièki" režimi su udarali ne samo po nama - komunistima, veæ i po buržujima. Ako nismo bili za to da im se insceniraju sudski procesi i da se kažnjavaju nevini, mi - disidenti - nismo bili i protiv toga da se oni, za poèinjena krivièna dela, ne pozovu i na kriviènu odgovornost, pa i da se kazne.

Mirko Ðorðeviæ pretendira da je disidencija "vid otpora okoštalim strukturama", deo „kritièke misli koja je jedina brana od svake iluzije, i koja jedina uspeva u jasnijem smislu da pomeri granice dometa same te misli".2)

Ovaj je nebulozan. Razumemo što hoæe da kaže reèima vid otpora, ali ne razumemo što podrazumeva pod okoštalim strukturama. Disidencija jeste otpor, ali se taj otpor ustremio ne protiv nekakvih okoštalih struktura, veæ protiv jedne izvitoperene stvarnosti, koja nema veze sa ustavom i zakonima zemlje, ponajmanje i sa proklamovanom ideologijom i odgovarajuæim poretkom.

Inscenirani sudski procesi i lažni svedoci po sudskim salama nisu okoštale strukture, veæ zloèini, gospodine Ðorðeviæu!

Ako Mihajlo Mihajlov nije bio èlan Partije, on i te kako može biti disident, pa i veæi od onoga što je bio èlan Partije, ako se slaže sa principima disidencije. Disidencija nije ogranièena samo unutar Partije, nije to samo stvar Partije i njenih èlanova. To je opšta stvar svih, èitavog naroda, svih slojeva i svih opredeljenja, pa i onih koji ne pripadaju jednom konkretnom narodu, pred kojim je postavljen problem disidencije.

U SAD niti smo imali i niti imamo problem disidencije, ali se svaki Amerikanac može baviti i posvetiti tom problemu u bilo kojoj drugoj zemlji i - sledstveno, ako prihvati principe disidencije - i on je disident, suborac disidenata konkretne zemlje. Ja nisam Albanac ni po nacionalnosti niti po državljanstvu, nisam ni poreklom iz Albanije, pa nisam bio ni èlan Partije te zemlje, ali jesam albanski disident, jer - pošto sam se našao tamo kao jugoslovenski politièki emigrant (i disident !) ujedinio sam se sa albanskim disidentima i borio se rame uz rame sa njima protiv vladajuæeg poretka tamo.

Moj najbliži drug, na "slobodi" i u albanskom zatvoru, bio mi je albanski disidentni književnik Kin Duši. Po Marksu i Engelsu, komunisti treba da se ujedine sa narodom u krilu kojeg žive, sa radnièkom klasom tog naroda, i da se bore rame uz rame sa njima kao sa svojim narodom. Tako se borio rame uz rame sa albanskim narodom i naš drug Miladin Popoviæ, kao i mnogi drugi Jugosloveni, koji su mi prethodili i bili uèitelji. Tako su se ujedinili sa španskim narodom svi slobodoljubivi ljudi sveta, pa su pohrlili tamo i, s oružjem u ruci, borili se rame uz rame sa Špancima.

Naš Žikica Jovanoviæ nije Španac, ali je zasluženo kroz ceo život nosio nadimak Španac. Tako æe zasluženo nositi nadimak disident i svaki onaj, koji nas bude podržao i posebno oni koji nam se budu pridružili i borili se rame uz rame sa nama.

Jugosloven Živojin Pavloviæ se iz Jugoslavije, pre DSR, ujedinio sa sovjetskim disidentima. Iako je njegova knjiga Bilans sovjetskog termidora (1940) zabranjena još u štampariji, ona dokazuje da je bio disidenta, sovetski, ne jugoslovenski, niti srpski, jer se tada o disidenciji na teritoriji Jugoslavije ne može govoriti, pošto nisu bili tu na vlast izdajnici radnièke klase i njene ideologije.

Disidencija se raða u borbi sa jednom konkretnom klikom, koja je na vlast i teoretski nam se busa u prsa za proletersku diktaturu, za socijalizam, za komunizam, dok u praksi sprovodi liènu diktaturu šefa partije, uspostavlja socijal-fašistièku diktaturu. Upravo zato, mi - disidenti -kažemo: Borimo se protiv  n e è e g a  š t o  p o s t o j i,  ali se  n e  i m e n u j e.  Istovremeno borimo se za nešto  š t o  s e  i m e n u j e,  ali  n e  p o s t o j i.

Postoji fašistièki teror, ali se ne imenuje. Imenuje se narodna vlast i socijalizam, ali ne postoje.

Fašistièki teror nije pao samo nad èlanovima partije, nad komunistima, veæ nad svima, i nad antikomunistima, pa je zato i borba protiv tog terora opšta stvar, koja pripada svima. Druga je stvar ko se sa kojih pozicija i pod kojom zastavom bori protiv ovoh terora. Pod zastavom disidencije ili pod zastavom antikomunizma.

Boriti se pod zastavom antikomunizma protiv socijal-fašizma jeste donkišotizam. Ni Stalin, niti Tito i Enver Hodža nisu se bojali onih koji su se borili protiv njih nazivajuæi ih s prezrenjem komunistima, komunjarima i slièno. Oni se i dan-danas tresu, tamo gde su lipsali, i samo od naših imena, kamoli kad èuju da ih stigmatiziramo i kao krvave antikomuniste, kao fašiste i superfašiste, koji su izdali stvar radnog naroda, socijalizma i komunizma. Godine 1991., ulicama Tirane, naš glas Enver-Hitler! nadvladao je glas antikomunista ENVER-Marks!

Pogledajte njihov list L'UMANITE, Pariz, 24. januar 1991.godine! Za nijednog antikomunistu albanskih zatvora ne pišu da je izašao iz zatvora, za nijednog antikomunistu ne lažu i ne falsifikuju, pa ih i ne spominju, kao što su spomenuli, lagali i falsifikovali protiv ovog Kaplana! Udarac disidenata je zaboleo ove krvave kriminalce više od bilo kojeg drugog udarca, jer ih je samo naš udarac pogaðao gde ih je najviše bolelo.

U vezi sa ovim naglašavam: neslaganja unutar partije radnièke klase (odnosno socijalistièke, komunistièke), koja nije na vlast, nisu nikakva disidencija. Nije se slagao sa Lenjinom ni Plehanovim. On se i odelio sa svojim menjševicima od boljševièke partije Lenjina, pa ipak nje bio disident, jer tada Partija boljševika Rusije još nije uzela vlast u svoje ruke.

Imamo i ovakav sluèaj: U Albaniji se jedno krilo Socijalistièke Partije otcepilo i proglasilo sebe za Partia Socialiste për integrim (PSI: Socijalistièka partija za integriranje). Oni su proglasili sebe za disidente i - misleæi da su stvarno takvi - sreo sam se sa njihovim šefom Ilir Meta (poreklom iz Skrapara, oblast Južne Albanije), ali - što da èujem i vidim - ni ovaj njihov šef, kamoli i obièni èlanovi te partije, nemahu pojma o disidenciji. Tada dadoh za pravo Fatosu Nano (šef Socijalistièke partije), koji je iniciale te njihove "disidentne" partije PSI ironièno odredio: Partia e skraparlinjve të inatosur - Partija revoltiranih Skraparlija. Ovaj se Ilir Meta revoltirao i istupio iz Socijalistièke partije ne zbog neslaganja sa antisocijalistièkom praksom ove partije, veæ zbog neslaganja sa podelom fotelja u partiji i na vlast.

Mihajlo Mihajlov, sin bjeloruskih emigranata u Jugoslaviji, roðen u Panèevu 1936., asistent na Filozofskom fakultetu u Zadru, prijatelj slikara Leonida Šejke i niza jugoslovenskih antikomunistièki raspoloženih intelektualaca, prvi put dospeva u zatvor sedamdesetih godina, a kasnije emigrira u SAD. O tome "...koliko je u svetu poznato naše (jugoslovensko) disidentsko iskustvo", Mihajlov kaže: „...To što je najpoznatije jeste da je Ðilas svuda prihvaæen kao otac disidentskog pokreta. Posle njega sam ja bio poznat zbog naèina na koji je podignuta optužnica protiv mene; tom prilikom je intervenisao sovjetski ambasador kod Tita, zbog moje knjige Leto moskovsko; inaèe niko me kao jugoslovenskog disidenta ne bi primetio".3)

Ovaj Mihajlov, koga neki ubrajaju u prave disidente, a on sâm pretendira i da je disident Br. 2 Jugoslavije, po mom mišljenju nije ni najmanje disident, jer on nije shvatio principe disidencije i - sledstveno - nije se borio pod zastavom disidencije. On je jedan obièan buržuaski protivnik i neprijatelj radnièke klase i njene ideologie, iako suštinom disidencije smatra borbu za vladavinu prava. Za prava se bore svi, ali stvar je u tome o kakvim je to pravima reè. Za prava se borio i Spartak, pa i Napoleon. Za prava se bore i oni iz dinastije Karaðorðeviæa, prestolonasljednik Aleksandar II, ali niko od njih nije bio disident, pa nam se i nisu busali u prsa za disidenciju. Prava su relativna. Disidenti se bore za prava radnièke klase u jednoj odreðenoj zemlji, gde su vlast naroda uzurpirali izdajnici radnièke klase, koji se prividno predstavljaju kao socijalisti, ili i kao komunisti. Aktuelno oni se u svim eks-socijalistièkim zemljama predstavljaju kao demokrati, pa i kao buržuji.

Ovi kameleoni stotinu æe promeniti imena, samo da se održe na vlasti!

Latinka Peroviæ piše o Ðinðiæu: „Zoran Ðinðiæ nikada nije pripadao Komunistièkoj partiji pa nije mogao biti disident"4).

Naglasih veæ da èovek ne mora biti ni èlan Partije, niti sin dotiènog naroda, da bi bio disident i pripadao kao disident upravo tom narodu. Shvatanja g-ðe Peroviæ su daleko od istine.

Što se tièe Lava Trockog, on je svestrano dokazao svoju disidenciju (Vidite njegovu knjigu Izdana revolucija (1937). i posebno njegovu ideju o novoj klasi, koju æe razraditi Milovan Ðilas u svojoj knjizi Nova klasa (1955.!). Lav Trocki je ne samo prvi disident SSSR, veæ i prvi disident na svetu. Disidenti su i svi oni koji su se suprotstavili stalinizmu sa pozicija disidencije. Sledstveno, Ðorðeviæ nema pravo što negira disidenciju Trockome i tzv. Trockistima. Disidenti su i oni koji nisu istupili javno, ali su zato delovali u brazdi disidencije ilegalno.

U vezi Milovana Ðilasa i pretendiranja Mire Bogdanov da je bio prvi disident, dodajem: Neki pišu da sam disident Br. 1 Jugoslavije ja, a ne drug Ðilas. Èinjenica je da je Ðilas bio èlan Politbiroa SKJ kad sam ja objavio moju disidentnu poemu BOJANA u Dubrovnik 1952, pa je i preštampao 1953. u Beograd, pod nos Milovana Ðilasa, koji me upravo za nju uzeo na telefon i pripretio mi udbaški.

Po Bogdanovoj "disidenti moraju igrati potencijalno važnu ulogu u svjetskoj politici, biti pravi ljudi na pravom mjestu u pravo vrijeme. Biti i zvani i izabrani". Oslanjajuæi se na ovo svoje pretendiranje, koje ni najmanje ne odgovara istini, a vezujuæi disidenciju sa hladnim ratom i vanjskom politikom SAD, ona proglašava i Josipa Broza Tita za "disidenta bez premca". Po svemu izgleda da imamo posla sa jednom Titoistkinjom, koja bi htela da nam i Franja Tuðmana izvede kao disidenta, bar kao disidenta-nacionalistu.

Hladnoratovska knjiga The God that failed (amerièko izdanje 1949., britansko 1950.), u koju su istupili sa svojim razoèarenjem simpatizeri komunizma Amerikanci Injacio (Ignazio) Silone, Artur Kestler (Arthur Koestler), novinar Luj Fišer (Louis Fischer), pisac Rièard Rajt (Richard Wright), britanski pesnik Stiven (Stephen) Spender, britanski novinar, laburista i obaveštajac Rièard Krosman (Richard Crossman) i francuski pisac Andre Žid (André Gide), jeste najobiènija antikomunistièka propaganda. Ovi ljudi nisu nikakvi disidenti. Oni su ptice, koje su zalutale u tuðe jato, pa su se opet vratile svom jatu.

Kako naglasih na samom poèetku ove diskusije, u nju su se ukljuèili antikomunisti, pa i pokoji Titoista, znaèi - antidisidenti. Disidenti od njih ne oèekuju da oni tretiraju ovaj problem objektivno. Kao što istoriju jednog naroda èini sâm taj narod, i istoriju, istinu o disidenciji, rekli smo, kazali smo i kazaæemo mi, koji smo se borili i borimo se pod njenom zastavom, lili krv i položili živote. Dati glas antidisidentima da nam govore o disidenciji, isto je kao slušati naše javne tužioce po sudskim salama, gde su nam inscenirani sudski procesi i kažnjavali su nas za neprijateljsku propagandu protiv narodne vlasti, socijalizma i komunizma.

Ja sam od vremena napisao, pa i objavio esej O disidenciji5), gde sam izneo moj stav u vezi ovog problema.

_______________

1) POPOV, Nebojša: Disidentska skrivalica, list REPUBLIKA, God. XII, Br. 242-243, str. 19-20, Beograd 2000; http://www.yurope.com/zines/republika/arhiva/2000/242-243/242-243_21.html

2) ÐORÐEVIÆ, Mirko: Disidenti - bekstvo iz utopije, REPUBLIKA, God. X, Br.179-180, str.17-22, Beograd 1998.

3) MIHAJLOV, Mihajlo 1998: IX.

4) PEROVIÆ, Latinka: Zoran Ðinðiæ i srpsko društvo, u Zoran Ðinðiæ: ETIKA ODGOVORNOSTI. Beograd 2006: Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.

5) BUROVIÆ, Kaplan: O DISIDENCIJI,- zbirka eseja, Ulcinj 2013. Esej O disidenciji je objavljen sprva na albanski jezik u mojoj knjizi MBI DASHURINË -  eseji, Ulcinj 2001, str. 69, a preštampao mi ga i Ilir Meta u njegovom listu, da bi nam se tako pretstavio kao disident.

 

 

podeli ovaj èlanak:

Natrag
Na vrh strane