Natrag

Sudovanje

Sudovanje

Poništena graðevinska dozvola posle 16 godina

 

Nikad nije kasno za nepravdu

 

Niko više u Srbiji ne može da garantuje da oni koji se danas pridržavaju odluka nadležnih organa sutra zbog toga neæe biti kažnjeni. U ludoj državi pravosuðe se potpuno otgrlo kontroli zdravog razuma

 

M. Grabež

 

Milan Ðuroviæ, korisnik zemljišta u ulici Repiškoj broj 32 u Beogradu sklopio je maja 1996 .ugovor sa stambenom zadrugom Brodarac po kome je zadruga imala da dovrši izgradnju objekta i isplati korisniku 40.000 tadašnjih novih dinara i zauzvrat postane vlasnik polovine kuæe. Zadruga svoje obaveze nikada nije ispunila, ali je Jugoslovenskom reènom brodarstvu ustupila stan u pomenutoj kuæi na koji nije imala pravo.

JRB sa svoje strane porodici Babiæ dozvoljava korišæenje spornog stana oko koga se u meðuvremenu pokreæe i sudski spor, ali radnièki savet tog preduzeæa stan izuzima iz otkupa baš zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa.

U meðuvremenu Ðuroviæ sklapa ugovor sa Milanom Bogavcem kome dozvoljava nadgradnju kuæe, sa èim se u pismenoj formi složio i JRB.

Porodicu Babiæ u to vreme niko ništa nije pitao, jer se oni ni u kojoj kombinaciji nisu pojavljivali kao suvlasnici objekta ili na bilo koji drugi naèin zainteresovana strana.

Sa kompletnom i urednom dokumentacijom Ðuroviæ dobija graðevinsku dozvolu 1993. godine na osnovu koje je Bogavac izvršio nadziðivanje, a onda nastaje sudska rašomonijada.

Sada se odjednom pojavljuju Babiæi koji su na volšeban naèin, mimo odluke nadležnog organa JRB-a od tog preduzeæa uspeli da otkupe stan pod sporom, pa naknadno podnose tužbu protiv rešenja Sekretarijata za imovinsko-pravne poslove i graðevinsku inspekciju grada Beograda.

Šesnaest godina posle izdavanja graðevinske dozvole Okružni sud u Beogradu uvažava tužbu Babiæa i poništava dozvolu za nadogradnju. Veæem koje donosi ovakvu presudu predsedavala je sudija Mirjana Aranðeloviæ. Presuda zainteresovanoj strani, Milanu Bogavcu, nikada nije bila dostavljena veæ je on za istu sasvim sluèajno saznao.

Razlozi zbog kojih je presuda èuvana kao državna tajna lako su vidljivi. Sudsko veæe na strani tri u obrazloženju navodi kako Bogavac navodno nije dostavio odgovor na tužbu. Pošto je sudu dostavljen dokaz da je na tužbu ne samo dat odgovor, veæ priloženi i odgovarajuæi dokazi, u arhivi odjednom pronalaze celokupnu dokumentaciju. Sada sud više nije imao kud i presuda je morala da bude izmenjena.

To se i desilo, ali se izmena ne odnosi na izreku, veæ na obrazloženje u kome sada stoji kako je Bogavac odgovorio na tužbu. Sud, meðutim, ne menja deo obrazloženja sa treæe strane koji doslovno glasi: "Ocenom navoda tužbe, odgovora na tužbu tuženog i zainteresovanog, kao i na osnovu celokupnih spisa sud je našao da je tužba neosnovana."

Dakle, u izreci sud prihvata tužbu, a u obrazloženju istu odbacuje!? Da li su sudije bile samo pijane ili je nešto drugo po sredi?

U meðuvremenu je jedena od sudija, koja je bila èlan veæa postala predsednica Upravnog suda u èiju nadležnost je prešao pomenuti predmet. I pored toga, umesto da samu sebe izuzme, ona donosi odluku kojom odbacuje zahtev Bogavca za obnavljanje postupka smatrajuæi, sada kao predsednik suda, da ni kao obièan sudija nije mogla da pogreši. Osim rimskog pape jedino su još pojedine srpske sudije po definiciji nepogrešive.

Ostaje potpuno nejasno šta sada Bogavac treba da èini, pošto je sud posle 16 godina poništio graðevinsku dozvolu na osnovu koje je zidao. Kakva je to pravna država i gde je pravna sigurnost kada svaka odluka, svaka dozvola i svako rešenje mogu retroaktivno i bez držanja bilo kakvih rokova da budu poništeni? Da li graðani uopšte imaju obavezu da se drže odluka nadležnih državnih organa za koje se ne zna da li æe u nekoj dalekoj buduænosti da budu poništene?

Bogavac je posle svega podneo i kriviène prijave protiv aktera ove pravosudne lakrdije i o svemu obavestio Ministarstvo pravde i Visoki savet sudstva. Mala je verovatnoæa da æe bilo ko iz ovih institucija da reaguje, jer kao što se zna "vrana vrani oèi ne vadi".

 

podeli ovaj èlanak:

Natrag
Na vrh strane