Natrag

Ne zaboravite

Ne zaboravite

 

Sarkozi potrošio sve kredite kod Francuza

 

 

Gospodin Tri Katastrofe

 

Francuski predsednik Sarkozi dojadio je i Bogu i ljudima, opoziciji ali i svojim glasaèima. Ovo je ukratko zakljuèak nove knjige o kojoj se dosta govori i piše ovih dana u Parizu. Pod naslovom Ne zaboravite, jedan poznati novinar objavio je gomile laži, praznih obeæanja i vulgarnosti koje je Nikola Sarkozi izgovorio i poèinio u prvoj polovini svog mandata. I ne samo on nego je i njegova žena, prva dama Karla, izgubila popularnost koju je uživala u francuskom javnom mnjenju i moguænost da je saèuva svojim šarmom

 

Piše: Mile Uroševiæ

  dopisnik iz Pariza

 

Popularnost francuskog predsednika Sarkozija ne prelazi cifru od tridesetak procenata, i to kad se statistika dobro naduva. Možemo se pitati šta je to uradio Sarkozi da ga nazivaju Gospodin Tri Katastrofe. Odgovor je: socijalna, finansijska i moralna kriza. Najbolji dokaz jesu pacovi koji su, kako se tvrdi, poèeli da beže iz rupe vlasti. Oko 10 odsto èlanova predsednièke partije UMP nije obnovilo svoju èlanarinu i napustilo je pokret zbog ponašanja Komandanta.

Kako je došlo do toga da se situacija ovako okrenula protiv onoga koji je pre dve i po godine ubedljivo pobedio na izborima? Odgovora ima više. Jedni lakonski primeæuju da su Amerikanci dva puta birali Buša pa to ne znaèi da je bio dobar predsednik. Sarkastièni dodaju da je i Hitler bio legalno izabran. Ipak, ima i onih koji su bliži realnosti i ljudskom mentalitetu. Jednostavno smatraju da su se za dve i po godine ljudima otvorile oèi. Uvideli su da obeæano nije ispunjeno i da se predsednik upetljao u probleme ko pile u kuèinu. Ima još jedan faktor o kome je naširoko i nadugaèko raspravljano na francuskoj televiziji, koji je zapravo možda i pravi razlog cele ove situacije. To su dvorske lude ili kurtizane u okruženju nekrunisanog kralja Nikole I, kao i na odgovornim mestima medija. Ovi su se beskièmenjaci i poltroni svima zgadili. A samim tim i sam predsednik koji od poèetka svog mandata vlada kao kralj i ponaša se kao neki žigolo - kada nije kao ulièna baraba. Kada se ovakvom iskompleksiranom èoveku dodaju ministri i savetnici koji se ponašaju kao posluga ili kao nekadašnje dvorske kurtizane u Versaju za vreme Luja XIV, onda je koktel eksplozivan.

Konstatacija je verovatno dosta taèna, ali poreðenja predsednika sa kraljem ili carem Napoleonom idu mnogo dalje. U jednoj drugoj knjizi koja je takoðe zainteresovala medije, kao i u novom broju èasopisa Le Poin, istorijski poznate kurtizane, ulizice i uvlakaèe iz 17. veka se uporeðuju sa liènostima koje danas okružuju bling-bling predsednika Sarkozija u njegovoj Jelisejskoj palati. Biograf Luja XIV, koji se zvao Sen Simon, dao je takav opis pojedinih poniznih kraljevih sluga koje se u potpunosti podudaraju sa opisima današnjih èlanova francuske vlade. Kao dodatnu informaciju posmatraèi navode da Sarkozi danas ima mnogo više realne vlasti nego što ju je u svoje vreme imao Kralj sunca.

 

 

Uvlakaèi po prirodi

 

Još jedno zanimljivo pitanje bilo je postavljeno u veoma gledanoj TV emisiji: Da li su poltroni i kukavice istorijska kob francuske istorije? Uvek ih je bilo na dvoru ili u vladi Republike nakon revolucije i uvek se vlast koristila njihovom poniznošæu, kukavièlukom i  nezasitim ambicijama. Ove ljudske odlike su tri dojke hraniteljke tipiènog francuskog èlana vlade, tvrde autori. 

Izdaja je takoðe veoma upražnjavan sport dvorskih kurtizana i Sarkozi je vešto zaposlio nekoliko takvih dvorskih luda pokupljenih iz opozicije. Na primer ministar spoljnih poslova Kušner ili Beson, ministar integracije stranaca - oni imaju i takvo ministarstvo! - bivši su socijalisti i normalno bi trebalo da budu protivnici Sarkozija. Ima ih i na drugim važnim položajima onih koji su okrenuli æurak i prodali dušu za malo vlasti .

Viktor Igo je jednom prilikom, govoreæi o izboru Napoleona III 1848, napisao da glasanje  ne dokazuje da je izbor pravedan.

Da bi se zamraèila realnost sarkosizma, francuski predsednik je krajem prošle godine izmislio urgentnu i neodložnu debatu o nacionalnom identitetu i ovaj posao poverava upravo bivšem socijalisti Besonu. Ova bezvezna akcija treba da utvrdi šta znaèi biti Francuz i kako se takva svemirska jedinka prepoznaje. Ko ima pravo da zalepi etiketu na èelo sa natpisom   made in France? Gluposti koje bude rasizam u zemlji koja ima najviše takvih problema u celoj Evropi. Sve je ovo, naravno, dimna zavesa kako narod ne bi obraæao pažnju na prave probleme i porazan bilans malog iskompleksiranog predsednika-plejboja, i povrh svega sina jednog stranca.

Ovoga puta dalje neæe moæi jer je otišao veæ predaleko, tvrdi opozicija, i jedva èeka sledeæe izbore. Ako Sarkozi ne gubi ni dlaku vlasti, on je veæ izgubio poštovanje funkcije i simpatije, ako ih je ikada i imao. O njemu se govori i piše kao o nekome ko zauzima radno mesto koje mu ne pripada i na koje je postavljen greškom ili, što je još crnje, nekim lažnim predstavljanjem i obeæanjima koja se nikada ne mogu ispuniti. Iako su sledeæi izbori još daleko i mnogo toga može da se izmeni do tog maja 2012, neki se usuðuju da predvide kako æe sledeæi predsednik biti - predsednica. Martin Obri, na primer, koja je trenutno prvi sekretar socijalista. 

Sve izgleda kao da se Otpor organizuje i u Francuskoj. Knjige su sve èešæe, naslovi èlanaka sve oštriji. Sarkozija pojedini kvalifikuju kao neprijatelja Republike, èoveka koji briše Francusku revoluciju i uvodi huligarhiju, kao u Rusiji ili nekoj banana-republici. Plasira svoje ljude na važna mesta i pokušava da uspostavi neki novi sistem republikanske monarhije.  Autor citata svih gluposti koje je izgovorio Sarkozi èak je ostavio dosta praznih stranica u svojoj knjizi Ne zaboravite - da èitalac ne zaboravi da i sam upiše nova prazna obeæanja koja æe predsednik izustiti; to je sigurno jer je takav po prirodi. Vuk dlaku menja... a vast je èudo i od èoveka zna da napravi èudaka.

 

 

Može li pasti vlada poltrona

 

I na ovo pitanje odgovor je jednostavan i lak. Francuska je relativno stabilna država. Ovde vlada pada samo nakon krvave revolucije i sto godina graðanskog rata. Zato su mali izgledi da æe se bilo šta izmeniti naredne dve godine. Nasuprot tome, otpor koji se pojavio inficirao je i neke institucije koje su bile privržene predsedniku. Njegov pokušaj da Francuzima udari taksu na vazduh koji dišu odbio je ustavni savet. Porez na vazduh je žarka želja Sarkozija, koji je èak i u svom novogodišnjem govoru obeæao neku vrstu osvete za poraz u senatu, i ovih dana ponovo je stavio na dnevni red isti projekat, samo malo izmenjen. Prema projektu novog zakona oko 97 odsto onih koji zagaðuju vazduh biæe osloboðeni poreza u ime kompetitivnosti i evropskog dogovora da se saèeka još nekoliko godina.

Drugim reèima samo mali narod i automobilisti treba da plate haraè za spas planete. Francuska koja ima manje od jedan odsto svetskog stanovništva hoæe da spase planetu sama! Za to vreme tri miliona ljudi nema posla i još milion novih besposlièara se oèekuje u toku narednih meseci. Finansijska kriza preti da se vrati ovog leta, a sa svinjskim gripom još uvek niko nije naèisto. Francuske bivše kolonije se opet bune, zima je sa samo pet milimetara snega danima blokirala celu državu, a francuski državljani su sve èešæe meta otmièara i terorista po svetu.

Sve u svemu, dosta posla u perspektivi za jednog predsednika koji u svetu važi za poštovanog i uticajnog èoveka, a u sopstvenoj državi ga ismejavaju i spuštaju na nivo šarlatana. Neki èak otvoreno govore o kraju sveta i apokalipsi 2012. godine. Aluzija na sledeæe izbore i katastrofu za svet ako Sarkozi opet pobedi i nastani se u Jelisejskoj palati na još pet godina.

 

 

 

 

Viktor Igo je jednom prilikom, govoreæi o izboru Napoleona III 1848, napisao da glasanje ne dokazuje da je izbor pravedan.

 

 

Porez na vazduh je žarka želja Sarkozija, koji je èak i u svom novogodišnjem govoru obeæao neku vrstu osvete za poraz u senatu, i ovih dana ponovo stavio na dnevni red isti projekat, samo malo izmenjen.

 

 

podeli ovaj èlanak:

Natrag
Na vrh strane