Natrag

Povodom

Povodom

 

Masovno trovanje stanovništva neispravnom hranom, pogodilo i deèja obdaništa

 

Lažu, kradu i ubijaju

 

U novosadskim obdaništima histaminom je otrovano više od sto mališana. Ova vest odmah je ublažena, pa su po zahtevu "drugova" zaduženih za izveštavanje deca kojima je osip trajao kraæe od vremena koje su proveli u vrtiæu, skinuta sa liste. Roditeljima te dece je saopšteno da kod njih nije bilo reakcija. Samo ona deca èije zdravlje je bilo ugroženo i koja su zbog gušenja, jakog svraba i osipa morala da budu medicinski zbrinuta zvanièno su proglašena otrovanom njih èetrdeset petoro. U naredna dva dana, "samo za medije", otrovanih je bilo dvadeset i šestoro!

 

Vuk Staniæ

 

Medijsko zataškavanje broja otrovane dece u novosadskim obdaništima, obavili su vladini službenici, kako bi istina o trovanju naroda na kojoj zaraðuju domaæi i strani tajkuni, ostala tajna.  Naime, do novosadskih vrtiæa, nekako su stigle otrovne sardine uvezene iz Tunisa, a uvezlo ih je preduzeæe iz Zemuna. Privrednik je deo robe prodao novosadskim obdaništima, a deo je pušten u maloprodaju.

Kada su uraðene analize sardina koje su deca jela za doruèak  ispostavilo se da je na kilogram sardina prisutno 400 miligrama histamina. Sve preko 40 miligrama je opasno po zdravlje. U pitanju je bio eliza test, a uradio ga je Novosadski nauèni institut. Uvoznik nije verovao rezultatima i  zatražio je da se obavi super analiza. Super analiza je ponovo pokazala prisutnost od 400 miligrama na jednom kilogramu. Uvoznik je sada okrivio proizvoðaèa iz Tunisa i uputio mu je nalaze mejlom i faksom i zahtevao da ovaj uzme robu nazad kao neispravnu. 

Proizvoðaè mu je rekao da nema problema, ali da prethodno mora da mu dostavi razultate analize nacionalno referentne laboratorije Srbije. Pošto je takva laboratorija ne postoji, proizvoðaè nije priznao neispravnost robe i ona nije vraæena u Tunis. Za laboratoriju je EU ranije donirala opremu, ali je oprema ukradena iz Batajnice. Ona se sada nalazi na Novosadskom univerzitetu i njome je do imenovanja na mesto ministra upravljao profesor Dragan Glamoèiæ, kako je tamo završila Glamoèiæ bi trebalo da objasni.

Roba koju privrednik nije mogao da vrati u Tunis, trebalo je da bude zaplenjena i uništena, ali uprava to uradila samo sa jednim kontigentom robe dok su èetiri druga ostala u prodaji. Riba zaražena histaminom izaziva alergijske reakcije, u ekstremnim sluèajevima može doæi i do gušenja i smrtnih ishoda.

Iz materijala koji nam je dostavila profesorka Veselina Pelagiæ koja je ovaj sluèaj opširno komentarisala na društvenim mrežama ispostavilo se da i po našim propisima sanitarni i veterinarski inspektori moraju mnogo odluènije da reaguju.

Ko je kriv što je takva riba uvezena iz Tunisa? Kriv je Siniša Kotur naèelnik odeljenja za meðunarodni promet i sertifikaciju u ministarstvu poljoprivrede. Njegov posao je da u zemlju ne ulaze otrovne namirnice. Nije Kotur jedini krivac, njegovi šefovi Zoran Miæoviæ, direktor uprave za veterinu i ministar poljoprivrede Dragan Glamoèiæ, krivi su što se ova situacija konstantno ponavlja. Stalno se u Srbiju uvozi zdravstveno neispravna roba. Ko je kriv što sva riba nije zaplenjena i uništena pre ulaska u novosadske vrtiæe?

Krivi su naèelnici republièke i beogradske veterinarske inspekcije Sanja Èelebiæanin i Dušan Ljuština. Ljuština jer je riba krenula neispravna iz Zemuna koji je u njegovoj nadležnosti, Èelebiæaninova što je neispravna riba servirana deci za doruèak u Novom Sadu.

Krivi su i roditelji koji sede u savetima roditelja u vrtiæima i školama širom Srbije, ako æute o ovakvim dogaðajima. Krivi svi koji prihvataju provizije da ovako neodgovornim privrednicima dozvole snabdevanje vrtiæa hormonskom piletinom, neispravnom ribom, viršlama punjenim mašinski otkošenim mesom treæe kategorije u kome su kosti bubrezi, pluæa i trtice životinja i drugi otpatci kojima u EU više ni maèke ne hrane.

Krivi su svi u Ministarstvu zdravlja koji se prave da ovo nema veze sa njihovim ministarstvom. Kriva je ministarka Slavica Ðukiæ dejanoviæ jer æuti dok od zdravih graðana otrovnom hranom prave prave armiju invalida.

Krivi su Sudovi koji oslobaðaju trovaèe naše dece ili odugovlaèe postupke, krivi su tužioci koji nemaju hrabrosti da pokrenu kriviène postupke kada im policija dostavi dokaze.

Da li nezavisnost rada sudova i samostalnost tužilaštva znaèe da æe deca sudija i tužilaca morati da piju mleko sa povišenim nivoom afla toksina, da jedu piletinu sa hormonima i antibioticima, govedinu zaraženu šmalenbergom, svinjske šnicle od crknutih prasiæa, pršutu od svinja obolelih od svinjske kuge... 

Da li su plate sudija i tužilaca dovoljne da se njihove porodice hranom ne snabdevaju u Maksiju, Amanu, Idei i drugim prodavnicama gde se masovno prodaje nezdrava hrana?

Vreme je i da nam Aleksandar Vuèiæ, objasni kakva je to borba protiv korupcije, kada ljudi koje plaæaju tajkuni sede u Ministarstvu poljoprivrede i dozvoljavaju da nas masovno truju. Zar tim ministarstvom ne upravlja èovek koga je on predstavio kao velikog struènjaka?

Prošle godine veterinarski inspektor Momèilo Cvetkoviæ podneo je prijavu Tužilaštvu protiv odgovornih u Upravi za veterinu Zorana Miæoviæa, Sanje Èelebiæanin, protiv ministra poljoprivrede i svih šefova okružnih odseka veterinarske inspekcije.

Prijavom su obuhvaæene i tri firme za proizvodnju hrane, a koje su  distribuirale  proizvode štetne za ljudsko zdravlje u prodavnice širom Srbije.

Cvetkoviæ je dostavio sve dokaze koje postupak zahteva, sada se postavlja pitanje da li treba rad redovnih sudova i tužilaštva koji posao ne umeju ili ne žele da urade, da zamene narodni sudovi, gde bi narod uz pomoæ motki i kamenica po kratkom postupku sudio pokvarenim kapitalistima i njihovim plaæenicima.

 

 

 

 

podeli ovaj èlanak:

Natrag
Na vrh strane