https://www.youtube.com/channel/UCh1byVR71-7NppEvZETaXCw

Natrag

Obrenovac

Obrenovac

Bivši policajac i kriminalac, sada penzioner, izbegao pravdu

 

Minuli rad prljavog Harija

 

Toma Pavloviæ je bio šef Odeljenja kriminalistièke policije u vremenu kada je na tom mestu moglo lepo da se zaradi. Razumeo je šta to znaèi, a i danas je dobrostojeæi penzioner sa dosta nekretnina, novca i odliènim vezama u podzemlju

 

Milica Grabež

 

Bivši šef Odeljenja kriminalistièke policije (OKP) u Obrenovcu, Toma Pavloviæ, danas je u penziji. Ima "skromnu" imovinu od "samo" jednog stana na Kanarevom brdu u beogradskoj opštini Rakovica, pa još jednog u opštini Èukarica, vikendice na Divèibarama i u Surduku, kao i porodiène kuæe u Valjevu. Jedno dete mu je studiralo u Britaniji, gde danas radi, a drugo u Sjedinjenim Amerièkim Državama, gde se i skrasilo.

Kako je jedan obièan zaposleni u policiji sve to zaradio, posebno ako se zna da mu je žena radila kao šalterski radnik na Železnièkoj stanici u Beogradu?

 

Troprsti

 

Devedesetih godina prošlog veka meðunarodna zajednica je Srbiji uvela sankcije koje su obuhvatale i prodaju nafte i njenih derivata našoj zemlji. Tada se krenulo sa švercom, a jedan od glavnih centara ilegalnog pretakanja goriva bio je - Obrenovac.

Toma je sa svojim pajtašima organizovao da šverceri ne moraju da brinu da æe neko iz državnih organa da ih ometa, a tu uslugu je naplaæivao po jedan fening od litra nafte ili njenih derivata. Kako se dnevno preko Obrenovca uvozilo oko 500 tona goriva, to je prihod bio 5.000 maraka za Tomu i pomagaèe - i to svakog dana! A sve to u vremenu kada su meseène plate iznosile pet maraka.

Ovo èak nije bio ni jedini izvor prihoda šefa Tome i njegovih ljudi. On je svojevremeno na posao u kriminalistièku policiju primio troprstog sadistu Gorana Iliæa i pored toga što je pomenuti ranije izbaèen sa kursa za policajca zbog kraðe opreme. Uz Tominu pomoæ Iliæ brzopotezno završava kurs za borbu protiv narkomanije, a zatim dobija funkciju na kojoj je jedino on do kraja mogao da odradi predmet protiv nekog osumnjièenog.

Osim što je jedna od najvažnijih kapija za šverc goriva, Obrenovac je veæ dve decenije i važna stanica na narko-putu kroz Srbiju. Toliko o "uspešnosti" Gorana Iliæa i njegovog odeljenja, a možda se i on ugledao na svog šefa koji je uzimao pare od šverca nafte.

Iliæ je imao i jednu neobiènu naviku. U kafani je voleo da pripitom društvu detaljno opisuje kako saslušava one kod kojih nije na platnom spisku. "Ko ne propeva na induktorski telefon, tome sleduje plastièna kesa na glavu", prièao je u zanosu Iliæ, a ponekad je sve to i demonstrirao svojim odanim slušaocima.

 

Tika

 

Tomin saradnik je bio i Tihomir Adamoviæ zvani Tika, nekadašnji inspektor za privredni kriminal, iako ga saradnici iz odeljenja PU Beograd nikada nisu videli na poslu.

Tika je poznat i kao veliki narkodiler u Obrenovcu, a i šire. Ima vozni park skupocenih automobila, a jedno vreme se po Beogradu vozio i u novom hameru žute boje. Ovaj policijski zaštiæeni narkobos "proslavio" se i po prebijanju svog kolege sa Vraèara. Nesreænog, u meðuvremenu pokojnog, èoveka pod nadimkom Japanac, Tika je sa kolegama saèekao i tukao ispred policijske stanice u Obrenovcu. Celom dogaðaju je prethodila jedna uspešna akcija Japanca koja Tiki nikako nije bila po volji, pa je zato kolegu presreo na zelenoj pijaci u Obrenovcu, uzeo mu službenu znaèku i rekao mu da odmah doðe u stanicu policije.

Još ispred stanice Tika službenom motorolom Japanca udara u glavu, a zatim ga sa kolegama odvodi na sprat. Tu se družini koja je besomuèno tukla kolegu pridružio i sadašnji šef II odeljenja u PU Beograd, Tomin naslednik na mestu šefa OKP-a.

Japanac nešto kasnije umire, a u zvaniènom izveštaju stoji da se - predozirao. Pre Japanèeve smrti njegov otac je dolazio u stanicu policije moleæi Tiku da mu ne ubije i drugog sina, jer je od "kvalitetne" droge koju je kupio od ovog policajca prethodno umro Japanèev brat. Tomi je u njegovim mafijaškim podvizima pomagao i Milutin Kerezoviæ, tadašnji komandir PS Obrenovac.

 

"Auto smrti"

 

Imao je Toma još èudnovatih obièaja, kao onaj da se obavezno ljubi i grli sa svima od kojih bi mogao da ima neku korist. Tako su se on i Tika "domaæinski" zbližili i sa jednim gastarbajterom poreklom iz Grabovca, koji iz razumljivih razloga ne želi da mu pominjemo ime. Pošto mu je Tika uèinio neku sitnu uslugu gastarbajter mu je dao da malo nosi njegovu zlatnu narukvicu.

Nekoliko noæi kasnije u njegovu kuæu upadaju maskirani razbojnici koji ga krvnièki prebijaju i tako primoravaju da im oda da svoju pozavidnu deviznu ušteðevinu drži u èunku šporeta. Na ruci jednog od napadaèa nesreæni èovek je prepoznao svoju zlatnu narukvicu koju je dao Tiki, zbog èega je od svega digao ruke i nikada se više nije obratio policiji za pomoæ.

Iz nekog razloga Toma je krenuo da napada Dragana Jovanoviæa, koji je bio oženjen bliskom roðakom Radovana Karadžiæa. Prva opomena Jovanoviæu bilo je oduzimanje automobila marke audi sa stranim tablicama i jednog domaæeg juga.

Posle izvesnog vremena oba vozila su mu vraæena kao èista. Ubrzo ih, meðutim, policija ponovo uzima, ali ih ovog puta iz predostrožnosti ne stavlja na službeni parking, veæ kod automehanièara ide" iz Misloðina. Pomenuti audi je kasnije korišæen kao "auto smrti" u likvidacijama po Beogradu.

Ne želeæi da saraðuje sa Tomom i njegovom kriminalnom ekipom, Jovanoviæ umesto oduzetih automobila kupuje golfa, koji mu nepoznati poèinilac ubrzo krade. Na Jovanoviæevu nesreæu, po njegovoj prijavi auto je pronaðen, ali kod jednog policajca iz Šapca. Iz osvete zbog kolege, Šapèani Jovanoviæu pišu preko 130 potpuno besmislenih prekršajnih prijava.

 

Tarifa

 

Pošto je poèetkom ovog veka Toma ispunio zakonom propisane uslove za odlazak u penziju, srpska policija uspeva da ga se reši. Sa grupom svojih, takoðe penzionisanih, kolega on odlazi da radi za Mobtel.

Posao Tome i njegovih uniformisanih kriminalaca bio je da radi posao naplate potraživanja od neurednih platiša ovog operatera mobilne telefonije. Dosadan i sitan posao, rekao bi neko neupuæeni, ali je Toma i iz toga uspeo da izvuèe finansijsku korist za sebe.

Radeæi u policiji on je za novac umeo i da skine poneku kriviènu prijavu, te je tako stekao mnoga poznanstva i poslovna prijateljstva sa kontroverznim biznismenima sa beogradskog asfalta. Pošto je u Mobtelu imao šifre za pristup centralnim kompjuterima, svojim mafijaškim prijateljima je prodavao listinge poziva sa brojeva telefona koji su ih interesovali. Za nadoknadu od 500 do 3.000 evra on bi im dostavljao i snimke razgovora sa tih brojeva, a po potrebi i transkripte snimaka. Ako se radilo o službenim brojevima, Toma je svoje usluge naplaæivao i skuplje od uobièajene tarife.

Bivši policajac i kriminalac danas uživa u plodovima svog rada za državu, a daleko više od prihoda dobijenih za rad protiv države. Njegovom nasledniku Joksi još uvek se sudi, jer je protivpravno kriminalcima vraæao oduzeto oružje. Tomu ne mori strah od suda i pravde - dovoljno dobro se obezbedio.

 

 

 

podeli ovaj èlanak:

Natrag
Na vrh strane