Premijer Aleksandar Vuči godinama je učio kako se lanim progonom velikih mafijaa moe zaraditi velika para. Tako je, lano proganjajući kriminalni dvojac, Vuka Hamovića i Vojina Lazarevića, koji su ojadili dravu Srbiju pljačkom i preprodajom električne energije, Vuči doao i do 200 hiljada dolara kojim su ga njih dvojica "namirili", samo da ćuti o njihovom kriminalu. Dva puna meseca (u proleće 2004. godine), Anketni odbor Skuptine Srbije, predvođen Aleksandrom Vučićem, pokuavao je da dođe do istine o kriminalnoj trgovini električnom energijom. Čekajući da dobije "nadoknadu" od 200 hiljada dolara, Vuči je razvlačio istragu. Godinu dana kasnije, po volji Lazarevića i Hamovića od EPS-a je odvojeno preduzeće "Elektromree Srbije" (EMS). Čim je Vuči doao na vlast, imenovao je svoga kuma Nikolu Petrovića za direktora "Eleketromree Srbije", Umesto da se, kako je najavljivao, obračuna sa kriminalcima kalibra Hamovića i Lazarevića, Vuči im se pridruio, kako bi "Elektromree Srbije" zavrile u rukama Hamovića i Lazarevića, I to se desilo. Platiće njih dvojica Vučiću jo koliko treba. O tome pie insajder magazina Tabloid, zaposlen u EPS-u
Pie: Insajder E- 9
Javno preduzeće "Elektromree Srbije" je jedino preduzeće koje je u statusu javnog preduzeća izdvojeno iz EPS-a. Sva kasnija izdvajanja firmi bila su u statusu drutava sa ograničenom odgovornoću (d.o.o.) gde je preko organa upravljanja, kao to su Upravni odbor i Skuptina tog preduzeća, EPS i dalje odlučivao o njihovom poslovanju, ali za njihove gubitke u poslovanju nije snosio nikakvu odgovornost kao osniva.
ta je ustvari JP "Elektromree Srbije"?
Jednostavno rečeno, prenosni sistem je kao autostrada električne energije; to su svi dalekovodi preko kojih struja putuje od proizvođača, svi transformatori koji dok struja putuje icama smanjuju napon struje, sve trafo-stanice koje jo vie smanjuju napon struje kako bi on bio sveden na neki odgovarajući, da kada se priblii gradovima ili fabrikama koje struja napaja, opet bude smanjen na nivo na kom bi električne maine i uređaji mogli da koriste tu struju.
Struja se proizvodi sa velikim naponom i on se usput smanjuje, ali se ne smanjuje količina struje, ve samo njena jačina. Tako bar uče decu iz opteg tehničkog obrazovanja. Dakle, JP EMS predstavlja autoputeve struje po celoj Srbiji, a transformatori su kao tuneli, tu struja malo uspori. Kada struja siđe sa "autoputa" (EMS) ona ide na "regionalne puteve" koji predstavljaju Elektro-distribucije (ED, koje su delovi EPS-a), preko čijih malih trafoa i bandera i ica struja doputuje do nas građana.
Kada se izvozi, struja mora da putuje kroz prenosni sistem JP EMS, ali i kada se izvozi, struja mora da putuje kroz prenosni sistem JP EMS. Ta usluga se kao na autoputu struje naplaćuje. JP "Elektromree Srbije" ive i postoje da naplaćuju "drumarinu" za struju koja prolazi njihovom "autostradom struje". JP "EMS" dakle ne trguje strujom, samo joj obezbeđuje autoput po kojem ona putuje. Trgovinom strujom se u dravi Srbiji bavi JP "EPS" kroz svoju Direkciju za trgovinu električnom energijom, zatim nezaobilazni "Rudnap" u vlasnitvu Vojina Lazarevića i jo nezaobilazniji "Energy Financing Team-EFT" u vlasnitvu Vuka Hamovića.
Vlada Republike Srbije je 19. juna 2013. podnela Agenciji za privredne registre RS (APR) izmenjen Osnivački akt preduzeća JP "Elektromree Srbije", koji je promenila 4. juna 2013. da bi pored osnovne delatnosti preduzeća, kroz novi Osnivački akt, pokuala da u članu 7. "provuče" da JP "EMS" treba da se bavi i trgovinom strujom. APR odbija takav izmenjen Osnivački akt, poto on nije u skladu sa registrovanom pretenom delatnosti preduzeća, koja je "prenos električne energije i upravljanje prenosnim sistemom pod ifrom delatnosti 35.12".
APR postupa apsolutno u skladu sa zakonom, jer JP "EMS" nije registrovan za trgovinu električnom energijom, niti za kako su u izmenjenom Osnivačkom aktu naveli: "organizovanje trita električne energije". Dokaz o tome je Reenje o odbačaju (BD 81266/2013) , koje je javno dostupni podatak na sajtu APR kada se nađu podaci o privrednom drutvu JP "EMS".
Dakle, Vlada Ivice Dačića i njegovog prvog potpredsednika Aleksandra Vučića eli da JP "EMS" koji je prenosni sistem struje, pretvori u trgovca strujom. To bi bilo kao kada bi JP "Putevi Srbije" u zaustavnoj traci autoputa Beograd-Ni postavili da prodaju automobile. Jedina logika koja bi tome vodila je da autoput ima veze sa automobilima, pa kad se ve po njemu voze, mogu tu i da se prodaju. Po toj logici bi prenosni sistem struje (EMS) trebao da postane trgovac strujom. Međutim, za to nije registrovan i to je u prvi mah odbijeno.
Direktor preduzeća EMS kao njegov zakonski zastupnik se ali na Reenje o odbačaju Agencije za privredne registre, i to ministarstvu nadlenom za poloaj privrednih drutava (Ministarstvo privrede).
Istovremeno, Ministarstvo privrede nalae Agenciji za privredne registre da usvoji albu Nikole Petrovića sa obrazloenjem da pod "prenos električne energije i upravljanje prenosnim sistemom pod ifrom delatnosti 35.12 spada i trgovina strujom" to je apsolutna glupost, međutim APR je po Reenju Ministarstva privrede morao da postupi tako da je alba usvojena, Reenjem o usvajanju (BD 81266/2013/01) od 3. oktobra 2013. godine.
Ovim Reenjem je usvojen izmenjeni Osnivački akt JP "EMS" koji potpisuje predsednik Vlade R.Srbije Ivica Dači. Da sve tu nije u zakonskom roku, potvrđuje činjenica da je Ministarstvo privrede usvojilo albu Nikole Petrovića 19. 7. 2013. a to je 4 dana pre nego to je dobilo Reenje od APR da je registracija izmenjenog Osnivačkog akta odbijena.
Dakle, znali su da postupaju protivzakonito i spremili su dopis na vreme.
Zato bi neko hteo da "autoputeve struje" pretvori u trgovce strujom? Vlast nas kroz medije indoktrinira kako nam treba "berza struje" koju će navodno EMS da organizuje. Zato bi se EMS time bavio kada EPS ve ima Direkciju za trgovinu električnom energijom?
EPS je registrovan između ostalog za trgovinu strujom i ima kapaciteta i iskustva da se time bavi, a EMS nema. Zato dravi Srbiji treba jo jedan trgovac strujom u njenom vlasnitvu? Jasno je da ne treba. Međutim, setimo se čime se bave cenjena gospoda Hamovi i Lazarevi: trgovinom strujom.
Po Zakonu o privatizaciji kada se prodaje neka firma, uslovi za kupca su da je on ve određeni deo godina u delatnosti preduzeća koje kupuje. To je u Zakon o privatizaciji stavljeno da bi firme kupili ozbiljni investitori iz iste privredne grane, kako bi bila osigurana budućnost preduzeća, a ne da ga neko kupi i ugasi i rasproda imovinu.
Vuk Hamovi i Vojin Lazarevi ve godinama pokuavaju da se dočepaju EMS-a, ali da bi bili potencijalni kupci EMS-a sprečava ih uslov da mora da se bave delatnoću preduzeća koje kupuju, a to je prenos električne energije. Oni nemaju u svom vlasnitvu nijedan prenosni sistem, oni su meetari, kupuju i prodaju struju. Zato je Vlada Srbije nala način kako da im proda EMS: dodaće protivzakonito u Osnivački akt EMS, delatnost kojom se bave Vuk Hamovi i Vojin Lazarevi, a to je trgovina strujom. Tako su oni mislili da su reili problem "da breg ipak dođe Muhamedu".
Posedovati prenosni sistem električne energije je najčistiji posao u energetskom sektoru. Ne nalazi se u proizvodnji, ne "prlja ruke", nema veliki broj zaposlenih, nisu potrebna velika investiciona ulaganja ve samo blagovremena i sitna odravanja, ima obezbeđen posao zauvek, jer će tvojim dalekovodima zauvek ići tuđa struja, a ti će naplaćivati "putarinu". Svi ostali delovi elektroenergetskog sektora moraju da se bave brojnim kupcima, dobavljačima, remontima, opremom, radnicima u najmanje 20 puta većem obimu nego to je to slučaj sa prenosnim sistemom. Zato je prenosni sistem najčistiji i najprofitabilniji biznis.
Međutim, rukovodstvo EMS na čelu sa Nikolom Petrovićem eli pre privatizacije da se EMS udalji iz proizvodnje to je vie moguće, kako bi taj biznis postao jo čistiji, i sa jo manje odgovornosti i manje posla. Zato su 11. septembra 2014. trafo-stanice od 110/35 kilovolti predate iz nadlenosti EMS u nadlenost EPS (elektrodistribucijama: EDB, Centar, Elektrosrbija, Jugoistok, koje su u sastavu sistema EPS).
Kakav je to prenosni sistem koji se odriče trafo-stanica koje kako smo rekli smanjuju napon? Oni, ustvari, ele samo da upravljaju icama na dalekovodima u EMS i da naplaćuju "putarinu" za struju. Ne interesuje ih odravanje sistema, a trafo-stanice moraju da se odravaju.
Hamovi i Lazarevi ele da sa to manje rada, odravanja, radnika i posla dobijaju to vie para. Zato je EPS-u predato vlasnitvo nad trafo-stanicama, pa neka se onaj ko kupi EPS bavi odravanjem istih, dok će Hamovi i Lazarevi samo skidati kajmak preko EMS-a. Potvrdu za to nalazimo u vestima novinskih agencija Beta i Tanjug od 11. 9. 2014. godine, gde pie: "...Anti je potpisao ugovor o davanju na korićenje i upravljanje transformatorskih stanica privrednim drutvima 'EDB', 'Centar', 'Elektrosrbija' i 'Jugoistok'...".
Ministar Aleksandar Anti, nakon potpisivanja ugovora sa predstavnicima tih preduzeća, objasnio je novinarima da je time praktično definisana organizacija u okviru sistema i otklonjen problem, jer ranije nije bilo u potpunosti naznačeno ko vodi računa o transformatorskim stanicama 110/35, i da su one nekada bile u nadlenosti EMS-a.
On je rekao da novim Zakonom o energetici one "vie nisu deo prenosnog, ve distributivnog sistema, i da je sada definisana nadlenost nad njima, odnosno odravanje i upravljanje tim stanicama povereno je ovim preduzećima".
Objavljena je i vest da je ministar rudarstva i energetike potpisao ugovore sa direktorima sva četiri privredna drutva za distribuciju električne energije o davanju na korićenje i upravljanje transformatorskih stanica od 110 kilovolti. To su Elektrodistribucija "Beograd' (EDB), Elektrodistrubucija "Centar" iz Kragujevca, "Jugoistok" iz Nia i "Elektrosrbija" iz Kraljeva. Direktori tih preduzeća su ocenili da će preuzimanje odgovornosti za te trafostanice doprineti stabilnosti snadbevanja, ali su primetili da bi eventualan problem mogao biti "nedostatak elektro-inenjera i elektro-montera."
Jasno je da će otpustiti viak elektro-montera iz EMS-a, a da li će iste primiti u EPS, to se ne zna, jer je na snazi Zakon o zabrani zapoljavanja u javnom sektoru. Verovatno će nekoga i zaposliti za elektro-montere za odravanje tih stanica, ali po partijskoj liniji SNS-a, kako su i dosad zapoljavali po EPS.
Kako bi "Elektromree Srbije" sigurno zavrile u rukama Hamovića i Lazarevića, kako im je obećano, potrebno je da na čelu EMS bude čovek od poverenja Aleksandra Vučića.
Najblii Vučićev prijatelj Nikola Petrovi je imenovan za direktora JP EMS 21.12.2012. Iako je u međuvremenu Narodna skuptina Republike Srbije donela Zakon o izboru direktora javnih preduzeća, koji predviđa izbor direktora na konkursu, Nikola Petrovi je i dan danas na čelu EMS-a, bez bilo kakvog konkursa i pravnog osnova. Jedini dokument kojim su nekako pokuali da legalizuju Petrovićev ostanak na čelu EMS-a je upravo pominjani izmenjeni Osnivački akt EMS. U članu 41. tog akta u prelaznim odredbama stoji da će "Direktor imenovan 21. decembra 2012. nastaviti da obavlja tu funkciju do imenovanja direktora u skladu sa zakonom".
Krajnji rok za zavretak konkursa za direktore JP po Zakonu o JP je istekao 30. 6. 2013. a Osnivački akt je prihvaćen od APR tek 3. 10. 2013.
Konkurs za direktora EMS nije nikada raspisan. Nikola Petrovi je direktor bez ikakvog pravnog osnova i protivno zakonima ove drave. Vlada Aleksandra Vučića i Ivice Dačića je i u slučaju direktora EPS prekrila Zakon o privrednim drutvima, ne samo to je direktor u statusu vrioca dunosti dve pune godine, ve ponajvie zbog toga to je ISTA OSOBA dobila dva uzastopna mandata kao vrilac dunosti direktora. Zakon kae da ako se posle isteka mandata vriocu dunosti direktora ne izabere direktor, osoba koja je bila vrilac dunosti ne moe ponovo biti izabrana za vrioca dunosti. Zakon je egzaktan. Aleksandar Obradovi je protivzakonito dobio drugi mandat vrioca dunosti direktora EPS-a. Dva generalna direktora, u dve najvanije elektroenergetske firme u Srbiji su protivzakonito postavljena, i to ni manje ni vie, od strane Vlade Srbije. Ona Vlada koja kri Zakone sopstvene drave time po Ustavu čini "dravni udar". Vlada naeg milog Vođe to čini svakog dana.
A 1.
Restruktuiranje, dakle-rasparčavanje
Pod pritiskom MMF-a, Svetske banke i vlasnika međunarodnog krupnog kapitala Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije ula je 2005. godine u proces restruktuiranja. Prvi i najznačajniji korak u rasparčavanju EPS bio je izdvajanje prenosnog sistema električne energije u posebno javno preduzeće. Tako se 1. jula 2005. godine u Agenciji za privredne registre registruje novo javno preduzeće pod imenom JP "Elektromree Srbije". Pravna forma "javno preduzeće" znači da mu je osniva Republika Srbija, i da je u svom poslovanju samostalno od firme EPS, od koje je nastalo. Takođe, znači da je pred zakonom JP EMS isti kao JP EPS, dakle odgovara sopstvenom Upravnom odboru, koji odgovara Vladi Republike Srbije, a ne odgovara Upravnom odboru EPS-a, iz kojeg je nastao.
A 2.
Vuči dobio 200 hiljada dolara da ćuti
Večernje novosti su 14. maja 2004. godine objavile vest da je propao pokuaj Anketnog odbora Narodne skuptine Srbije, na čelu sa Aleksandrom Vučićem, poslanikom Srpske radikalne stranke, da se utvrdi istina oko uvoza i trgovine električnom energijom: ''...Posle dvomesečnog istraivanja Anketni odbor Skuptine Srbije rastao se neobavljena posla."
Svako ko se ponadao da će Anketni odbor Skuptine Srbije razmrsiti klupko sumnji u "aferi struja, mazut i bankarske transakcije s energentima" - prevario se. To će se, verovatno, desiti i onima koji su uvereni da će, na osnovu prikupljene ogromne dokumentacije i svedočenja svih vanijih aktera, tačku na "slučaj" staviti policija, tuilatvo i sud.
Svesni ovakvog epiloga, svi članovi Anketnog odbora (estoro ih je, i to iz DSS, G 17 plus, SPO-NS, SPS, DS i SRS) sloni su otuda ponajvie samo u jednome:
- U pitanju je toliko stručna materija da bi najbolje bilo sve prepustiti nekoj zaista nezavisnoj, i to inostranoj revizorskoj kući na - procenu!
A, za tako neto potreban je poprilično veliki paketi dolara i evra, svejedno. Uz dvomesečan rad Anketnog odbora i angaovanje 28 svedoka, a taj troak (na teret budeta Skuptine) jo nije izračunat, i uz angaovanje revizora, lako se moe desiti da sve kota vie nego to je eventualno napravljeno tete u poslovanjima EPS i NIS sa londonskim firmama "Interfejs" i EFT.
Podeljen po partijskoj liniji pripadanja (i predizbornih potreba), Anketni odbor podelio se i po načinu na koji je iste stvari gledao različitim očima. Otud i njihova - četiri izvetaja parlamentu.
Đorđe Mamula, Milko timac i Dragan Jovanovi, svoje potpise stavili su iza "nosećeg" izvetaja Anketnog odbora. Oni za "uočene propuste" okrivljuju prethodnu Vladu Srbije, jer "nije imala nikakvu strategiju ni jasnu energetsku politiku, niti je ita učinila da zakonski uredi oblast deponovanja i trgovanja strujom, mazutom"... Takođe, smatraju da su tvrdnje o "astronomskoj teti nanetoj srpskim dravnim kompanijama" bez osnova, sračunate na zgrtanje predizbornih poena.
Ogorčen to ove njegove kolege ne vide isto to i on, Aleksandar Vuči (SRS) nije odustao od početne izjave o "kumovsko-mafijakim vezama Vuka Hamovića i Vojina Lazarevića (EFT i Interfejs) i čelnih ljudi NIS, EPS i vlasti" (on dodaje: "i bive i sadanje"). Zahvaljujući tim vezama, ukazuje Vuči, srpske dravne firme radile su na svoju tetu, a profit zgrtali kumovi i prijatelji i pritom se jo i finansirale DSS i G 17 plus.
Anketni odbor Narodne skuptine Srbije formiran je na zahtev Srpske radikalne stranke, a najeći kritičar je bio Aleksandar Vuči, označavajući Vuka Hamovića i Vojina Lazarevića ovejanim kriminalcima koji su opeljeili Elektroprivredu Srbije i Naftnu industriju Srbije.
Iznenada, Vuči se ućutao, jer je, tvrde upućeni, a te činjenice su namerno objavili Hamovi i Lazarevi, isplaćen sa 200 hiljada dolara, koji su uplaćeni na njegov londonski račun. Izvesna količina dolara je legla i na račun Srpske napredne stranke!
Aleksandar Vuči se, za novac, odriče svake ideje, i slui svakom, ako mu se plati.