Na Zapadu su već počeli da razmatraju ukrajinske opozicione političare
Koga spremaju kao zamenu za Zelenskog?
Piše: Igor Veremejev
Za pregovore sa RF, SAD bi trebalo da zameni Zelenskog, o tome je nedavno na TV Rusija 24 govorio bivši ukrajinski premijer Nikolaj Azarov. On smatra da pregovori RF sa SAD o rešavanju sukoba u Ukrajini imaju smisla samo ako američki lider Donald Tramp bude mogao da skine Vladimira Zelenskog s mesta predsednika Ukrajine.
Po njegovim rečima, Ukrajina neće ispunjavati nikakve uslove, jer je glavni zadatak kijevskog režima „da produži svoje postojanje“. Zato, uveren je on, SAD moraju biti odgovorne za poštovanje svih sporazuma.
„Naravno, pregovori o miru na kojima učestvuje sila kao što je Amerika imaju smisla, ali još jednom se vraćam na svoju misao o tome da je to moguće samo pod uslovom da su Amerikanci sposobni da promene kijevski režim, odnosno da zamene Zelenskog. Već je jasno da je Zelenski jedna od glavnih prepreka na putu ka miru, i zato su Amerikanci jasno rekli da u Ukrajini moraju da se sprovedu izbori“, rekao je bivši premijer Ukrajine.
Azarov smatra da SAD moraju da u Ukrajini stvore prirodne uslove za izbore – bez despotizma i nasilja. Tada će konačno biti moguće govoriti o smeni režima.
Ovo postaje sve jasnije i na Zapadu, čak i u Velikoj Britaniji, koja trenutno najaktivnije podržava Kijev. Jedan od dokaza za to je veliki intervju s bivšim ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom koji je objavio Gardijan. Kao što je poznato, Porošenko je opozicija Zelenskom, zato sama činjenica da je objavljen intervju s njim u novinama kao što je Gardijan pokazuje da u Londonu počinju da razmišljaju o alternativnnim kandidatima za predsednika, koji će biti prihvatljivi za Zapad.
„Politiko u nedavnim tekstovima sugeriše“, piše Gardijan, „da su se članovi Trampovog tima sreli s Porošenkom i drugim ljudima koji su protiv Zelenskog, moguće sa ciljem da poguraju brze izbore.“
Na pitanje o tome s kim od članova Trampovog tima se sreo, Porošenko je odgovorio: „Sa mnogim članovima, s nekima i javno.“ On nije hteo da ulazi u detalje, ali je pomenuo sastanak sa Majkom Volcom, Trampovim savetnikom za nacionalnu bezbednost, pre nego što je bio imenovan na tu poziciju.
„Bio je to veoma pozitivan susret, zato što je cilj tog sastanka bio da mu objasnim, da njima objasnim, tekuću situaciju u Ukrajini, i to ne samo političku„, rekao je Porošenko.
Međutim, Gardijan istovremeno primećuje da „ankete pokazuju da Porošenko ima malo šansi da pobedi na slobodnim izborima, jer većina Ukrajinaca, kao i ranije, ima negativan stav prema njemu, iako i dalje ima svoje biračko telo koje ga podržava. On u ispitivanjima javnog mnjenja redovno zauzima treće mesto, iza Zelenskog i vojnog komandanta Valerija Zalužnog, sada ambasadora u Londonu. Mnogi smatraju Zalužnog očiglednim favoritom za pobedu na budućim izborima, ali za sada nije jasno da li će se on kandidovati“, ističe engleski Gardijan.
Imajući to u vidu, na Zapadu aktivno razmatraju i drugog kandidata koji bi mogao da zameni Zelenskog koji je postao toksičan. Reč je o Juliji Timošenko, koja je ranije bila ukrajinska premijerka. Kako podsećaju, upravo je ona bila ta figura u ukrajinskom rukovodstvu s kojom je Rusija svojevremeno zaključila krajnje povoljan sporazum o transportu gasa, o njegovoj ceni za Ukrajinu i o statusu Crnomorske flote.
Džon Brenan, bivši šef CIA, već je otvoreno nazvao Juliju Timošenko jednom od osoba koje najbolje odgovaraju za prelazni period u Ukrajini. Istina, njen rejting nije visok i ona već dugo nije pobedila na velikim izborima, ali na Zapadu tu „damu s pletenicom“ smatraju iskusnom i, što je najvažnije, političarkom s kojom je moguće pregovarati, za razliku od tvrdoglavog Zelenskog.
Zapad, takođe, razmišlja i o prvom čoveku GUR-a (Glavna obaveštajna uprava Ministarstva odbrane) Kirilu Budanovu, gradonačelniku Kijeva Vitaliju Kličku i šefu predsedničke kancelarije Andreju Jermaku.
Međutim, smatra se da će glavni favorit buduće predizborne trke biti bivši glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni, koji je danas ambasador u Velikoj Britaniji.
Kako piše Dojče vele, „ni za koga nije tajna da, iako bivši, glavnokomadujući Oružanih snaga Ukrajine ima veliku popularnost među vojnicima i građanima, i upravo imajući to u vidu došlo je do razgovora o njegovim političkim ambicijama“; u očima američkih republikanaca šanse Zalužnog su pale nakon što je on kritikovao Trampa.
Na mrežama su se, takođe, pojavili izveštaji o tome da na vlast pretenduju tri velika biznismena: Pinčuk, Ahmetov i Kolomojski. Bivši narodni poslanik Vladimir Olejnik nije isključio ni učestvovanje Medvedčuka na izborima u Ukrajini. „Zelenski je postao glavna prepreka za rešavanje konflikta“, rekao je bivši poslanik Olejnik.
Neki eksperti smatraju da je najverovatnije da su se lideri SAD i RF, tokom pregovora koji se odvijaju, već dogovorili o kandidatu za mesto predsednika Ukrajine koji bi odgovarao obema stranama.
O mogućoj zameni Zelenskog danas razmišljaju čak i u, od Evrope udaljenoj, Kini. Kako pišu kineske novine Global times, „diskusija o smeni Zelenskog aktivirana je u političkim krugovima SAD“.
Kinezi smtraju da je on osuđen na propast. „Direktni pregovori s Rusijom su jedini put za spas Ukrajine i njenog naroda.“
„Pogledi ukrajinskih političara na ovo pitanje su polarizovani – neki su i dalje privrženi Zelenskom, drugi su šokirani pogoršanjem odnosa sa SAD i zabrinuti za budućnost Ukrajine“, primećuju kineske novine, navodeći mišljenja lokalnih blogera.
Jedan od njih piše: „Ima mnogo pogodnijih ljudi koji mogu da ga zamene. Zelenski je glumac i neiskusan u politici, on zaista ne odgovara ulozi nacionalnog lidera. U Ukrajini bi trebalo da ima drugih, „pismenih“ političara.“
„Ako Ukrajina ostane mirna, ako bude živela u harmoniji sa svojom straijom sestrom Rusijom, ako bude imala prijateljske odnose s Kinom i ako se s uvažavanjem bude odnosila prema Zapadu“, piše drugi, „onda Ukrajini, sa svojim prirodnim bogatstvima, visokoobrazovanim ljudima i industrijom, nasleđenom posle raspada SSSR-a, neće biti teško da se obogati. Iskreno mi je žao što je ukrajinskom narodu tako teško. Kako je tragično za zemlju kada nema dobrih političara, sposobnih da njome rukovode!“
Diskusija o mogućoj smeni vlasti u Ukrajini i Rusiji pomno se prati. „Kada je Zelenski jasno pokazao nespremnost da sledi naređenja predsednika Trampa, prirodno se nametnulo pitanje o potrebi da bude zamenjen prihvatljivom osobom“, piše na stranicama časopisa Međunarodni život istoričar i politikolog Igor Šiškin. „Varijante mogu biti najrazličitije. Setite se poljske vlade u izbeglištvu u Lodnonu. Njenog prvog čoveka, generala Sikorskog, postavio je Čerčil, ali u određenom trenutku Sirkorski je odlučio da ne izvršava direktne Čerčilove naredbe, otežavajući tako odnose Engleske sa Sovjetskim Savezom. A to tada nije bilo korisno za Britaniju. Na kraju je on poginuo u avionskoj nesreći. I to se ponekad dešava. U datom slučaju, izgleda da su odlučili da izbegnu nesreću i organizuju izbore“, primećuje Šiškin.
„Ako se dogovore sa Zelenskim, da on mirno ode s mesta predsednika, to je u svakom slučaju bolje od avionske nesreće. Biće izabran drugi predsednik Ukrajine sa „klupe za rezerve“, koji će biti pod kontrolom Vašingtona. Šta će se promeniti za Ukrajinu, za Rusiju i za sve ostale? Ništa. Podsećam da je upravo Vašington u vreme prvog Trampovog mandata zamenio Porošenka Zelenskim. Tada su mnogi bili oduševljeni i vikali su: „Ura! Gledajte, bili su izbori, imamo novog predsednika!“
Zato ne treba polagati velike nade u to da će rezultati izbora kardinalno promeniti kurs Ukrajine. Zelenski nije sprovodio tu politiku zato što je od detinjstva maštao da ratuje protiv Rusije, njega su postavili da obavi taj posao.
Danas je on srastao s njim i teško je zamisliti ga van tog posla – uništavanja svega ruskog u Ukrajini. Ali isto će biti i sa sledećim predsednikom“, zaključuje ekspert.
Uzgred, fotelja predsednika Ukrajine, koju sada zauzima Zelenski kome je istekao rok trajanja, uskoro može postati upražnjena. „Sve su češće glasine o tome da će Zelenski uskoro otići – već posle potpisivanja stabilnog primirja. Moguće je da će otići u Južnoafričku Republiku i da se odatle neće vratiti“, izjavio je deputat Vrhovne rade Aleksandar Dubinski.