Magazin Tabloid je pozvan
Objavljujemo pismo o stanju na Kriminalističko-policijskoj akademiji u Beogradu
Nije policijska, već akademija za kriminal
(Na Kriminalističko-policijskom univerzitetu cveta nepotizam, sukob interesa i trgovina uticajem)
Poštovani,
Dužnost nam je da prijavimo i molimo Vas da se istraže slučajevi nepotizma, sukoba interesa i trgovine uticajem na Kriminalističko-policijskom univerzitetu. Partijskog i rođačkog zapošljavanja i postavljenja na rukovodeće funkcije na Univerzitetu je oduvek bilo, ali nikada kao u zadnje 4 godine, od kako je rektor prof. dr Zoran Đurđević.
On je podršku dela kolektiva tokom 2 kampanje za izbor rektora 2021. i 2024. godine dobio obećavajući pojedincima zapošljavanje rođaka i postavljenje na rukovodeća radna mesta. Eto odakle njemu podrška u kolektivu. Posledica stvaranja ovakve interesne podrške je na štetu naučnog i opšte kadrovskog podmađivanja kolektiva: na celom Univerzitetu imamo samo 3 asistenta; prosečna starost zaposlenih je preko 50 godina. Od novozaposlenih retko je ko mlađi od 45 godina. To je zapravo čista kupovina podrške i kupovina glasova u procesu izbora rektora, takozvana izborna korupcija. Rektor je sebi napravio privatnu prćiju u kojoj je apsolutni gospodar jer je stvorio privid da ima apsolutnu podršku kolektiva. Izbor rektora prolazi kroz dva procesa: u prvom krugu o poverenju kandidata koji su konkurisali za mesto rektora tajnim glasanjem odlučuje IZBORNO VEĆE (svi nastavnici, saradnici i istraživači na Unierzitetu, njih oko 80)
3. Kandidati koji na Izbornom veću dobiju najmanje 20 glasova, idu u drugi krug glasanja na SAVETU (17 članova: 5 predstavnika MUP, 6 nastavnika, 3 zaposlena iz nenastave i 3 studenta). Đurđević je na vreme pribegao kupovini glasova u Izbornom veću i u Savetu.
Kupovina glasova u Izbornom veću i Savetu KPU Rektor prof. Zoran Đurđević je u zadnje 4 godine zaposlio petnaestak lica, gde je teško dokazati da su pojedinci u radni odnos primljeni zato što su dobri drugari prorektora za finansije (1 vozač i 1 magacioner) ili prijatelji rektorovih najbližih saradnika.
Međutim, neke podatke znaju i price na grani, opštepoznate su i mogu lako da se provere: · Predsednik Saveta, ujedno i član Izbornog veća prof. dr Saša Milojević na ličnom zaduženju ima službeno vozilo, što je privilegija o kojim odlučuje isključivo rektor, i jasno je da drugi nastavnici Univerziteta ne uživaju tu privilegiju. Znači, predsednik Saveta odlučuje o pravima rektora, a rektor odlučuje o privilegijama predsednika Saveta koje nemaju drugi zaposleni, i koje u svakom trenutku može da mu ukine.
Burazerski odnos: ja tebi vozilo, ti meni kontrolišeš dešavanja i glasanje u Savetu. pre okončanja konkursa za izbor rektora 2024. godine, rektor je u radni odnos primio Mariju Stojanović, suprugu prof. dr Vladice Stojanovića, koji je član Izbornog veća. Ubrzo posle okončanja konkursa za izbor rektora 2024. godine, rektor je u radni odnos primio Milicu Uzelac, rođenu sestru Đurđevićeve asistentkinje dr Marije Tasić, koja je član Izbornog veća.
4.Tasićka je u decembru 2024. godine izabrana za docenta, a već u februaru 2025. je bez dana nastavničkog iskustva počela da predaje na doktorskim studijama, što je bio predmet žustrih rasprava na sednici Nastavnog veća. Pre okončanja konkursa za izbor rektora 2024. godine, rektor je sa izvršilačkog radnog mesta na mesto šefa Naučnoistraživačkog centra postavio Vuka Kulića, koji je član Saveta.
On nema titulu doktora nauka, a za potčinjene ima dva doktora nauka, ali oni nisu članovi Saveta. Iako je postao šef, on i dalje sedi u Savetu iako je postao jedan od rukovodilaca. Inače, Vuka Kulića je u radni odnos svojevremeno primio dekan Kriminalističko-policijske akademije prof. dr Goran Milošević, koji je njegov brat od rođenog ujaka.
Pre okončanja konkursa za izbor rektora 2024. godine, rektor je sa izvršilačkog radnog mesta službenika za javne nabavke na mesto šefa Odseka za studentska pitanja postavio Bojanu Lačković, koja je član Saveta, i koja i dalje sedi u Savetu iako je postala jedan od rukovodilaca. · ubrzo posle okončanja konkursa za izbor rektora 2024. godine, rektor je sa izvršilačkog radnog mesta nastavnika na mesto šefa Katedre pravnih nauka postavio prof. dr Ivanu Krstić, koja je i član Izbornog veća i član Saveta, i koja i dalje sedi u Savetu iako je postala jedan od rukovodilaca. Da se ne zaboravi, Krstićka je u radni odnos primljena dok je njen otac bio visoki rukovodilac u Ministarstvu unutrašnjih poslova, u vreme Slobodana Miloševića. Posle okončanja postupka izbora rektora, rektor je u februaru 2025. godine u radni odnos primio Marijanu Simović, na radno mesto u Pravnoj službi, koja je supruga kolege prof. dr Darka Simovića. Prof. Simović je kao član Izbornog veća učestvovao u postupku izbora rektora, kada je verovatno znao i da će po izboru rektora postati i prorektor za nauku, i da će mu biti zaposljena supruga, što se i dogodilo.
5. Još, prof. Simović ima službeno vozilo na stalnom korišćenju, kao i stalni mesečni dodatak na platu od 25% po osnovu rukovođenja. Da se ne zaboravi, on je na Policijsku akademiju zaposlen kao kadar SPS, otac mu je bio načelnik Policijske uprave u Kruševcu, u vreme Slobodana Miloševića. Ove činjenice dokazuju čistu korupcije zato što, saglasno Zakonu o visokom obrazovanju i prema Statutu Kriminalističko policijskog univerziteta, o pravima, dužnostima i odgovornosti zaposlenih odlučuje rektor; istovremeno, o pravima, dužnostima i odgovornosti rektora odlučuje Savet; istovremeno u postupku izbora rektora učestvuje Izborno veće, a bira ga Savet. Funkcionisanje po principu JA TEBI – TI MENI.
Posebno zabrinjava što su primljeni supružnici i rođaci nastavnika, a ti nastavnici će jednog dana biti rektori i rukovodioci organizacionih jedinica, pa će biti upitna njihova službenost kada budu rukovodili svojim supružnicima. Kupovina podrške u kolektivu KPU Ovo je bila jedna strana Đurđevićevih zloupotreba, kako bi imao sigurno glasačko telo. Ali, njemu je potrebna i šira podrška i simpatije dela kolektiva, za uspešno vladanje Univerzitetom, da bi mogao da drži pod kontrolom studente i zaposlene. Zato je Zoran Đurđević je tokom svog prvog mandata rektora, odnosno posle početka drugog mandata u stalni radni odnos na Kriminalističko-policijskom univerzitetu primio:
6. Ivanu Stevanović Rašković, na radno mesto šefa Biroa rektora iako ne ispunjava uslove za postavljenje na šefovsko radno mesto. Ona je ćerka dugogodišnjeg profesora Univerziteta prof. dr Obrada Stevanovića, generala policije Slobodana Miloševića. Kao šef Biroa, ona kontroliše celi Univerzitet, i poznatija je kao „prva dama“, koja rektora češka po kosi na korporacijskoj proslavi Nove godine.
U iščekivanju realizacije tendera za kupovinu novih vozila, prinuđena je da se vozi u staroj Škodi Oktaviji, koju lično duži; Nikoletu Erdeljac, na radno mesto radnika obezbeđenja Univerziteta, inače suprugu Aleksandra Erdeljca, dugogodišnjeg radnika i mentora Univerziteta. Aleksandar postrojava studente, a Nikoleta ih nadzire preko kamera; Oliveru Mosić, na radno mesto radnika u Pisarnici Univerziteta, inače suprugu dugogodišnjeg radnika Univerziteta Gorana Mosića;
7. Mirjanu Radunović, na mesto službenika za javne nabavke, iako su na Univerzitetu već 2 radnika imala licencu za vršenje poslova javnih nabavki (poslednjih godina te poslove je vršila Bojana Lačković, inače član Saveta KPU, koja je u međuvremenu postala šefica Odseka za studentska pitanja). Radunovićka je prethodno radila u Službenom glasniku, zajedno sa suprugom rektora Đurđevića; Goluba Gačevića, po osnovu ugovora o privremeno-povremenim poslovima, za poslove nekakvog koordiniranja/supervizije obuke studenata, inače penzionisanog pripadnika MUP RS koji je Policijsku akademiju studirao zajedno sa rektorom i koji je bio član Saveta Univerziteta kada je prof. dr Zoran Đurđević prvi put biran za rektora 2021. godine. Niko ne zna šta konkretno on radi, jer su ti poslovi u opisu radnih mesta više radnika koji su stalno zaposleni. Ne sumnjamo da su ova zaposlenja i angaživanja „papirološki čista“, kao i u mnogim drugim slučajevima korupcije kroz nepotizam, trgovinu uticajem i sukob interesa u mnogim državnim institucijama. Svi mi znamo da se radi o zloupotrebama! Molimo državu da istraži i da proveri da li su novozaposleni u radni odnos primljeni po proceduri po kojoj se zapošljavaju budući policijski službenici i da li je za njih izvršena bezbednosna provera, jer zaposleni na Kriminalističko-policijskom univerzitetu imaju status policijskog službenika. I da li neko može da bude agažovan na privremeno povrenim poslovima za vršenje nekih poslova, ili mora da bude angažovan na konkretnom sistematizovanom radnom mestu.
8. Prof. Đurđević se okružio saradnicima sličnim sebi koje je postavio na rukovodeće pozicije. Prvi je prof. dr Aleksandar Bošković, prorektor za finansije u dva mandata, koji je takođe rezultat nepotizma. On je sin dugogodišnjeg profesora dr Miće Boškovića, koji je radio i na Višoj školi unutrašnjih poslova i na Policijskoj akademiji. Bio je dekan Policijske akademije. Mlađeg sina Aleksandra je zaposlio na Akademiji, a starijeg sina Dejana zaposlio je na Višoj školi. Sada obojica rade na KPU, a jedno vreme su sva trojica istovremeno radila u policijskom školstvu. Aleksandar je oženio svoju studentkinju, koju je zaposlio u MUP (ljudski resursi) i koja studira master studije, zamislite, baš na KPU i, zamislite, baš je bila prva na rang listi za prijem na studije.
On je ispodprosečni naučnik i profesor…osrednji student na pravima, i jedini je od zaposlenih koji je pao na usmenom magistarskom ispitu na Pravnom fakultetu u Kragujevcu. To ne smeta da kao čovek od velikog poverenja Đurđevića, vodi finansije. I Bošković ima službeno vozilo na stalnom korišćenju, kao i stalni mesečni dodatak na platu od 25% po osnovu rukovođenja. Rukovodilac Departmana kriminalistike prof. dr Radomir Zekavice, takođe u dva mandata rukovodilac. Đurđević ga je početkom 2022. godine postavio za rukovodioca departmana, kada mu se odužio jer je prof. Zekavica bio član Saveta koji je glasao za prof. Đurđevića prilikom prvog izbora za rektora.
Interesantno je i što je njegova rođena sestra Olivera Spasović (dev. Zekavica) dugogodišnja načelnica Odeljenja za zajedničke poslove na Univerzitetu. Tako su rođeni brat i sestra istovremeno rukovodioci na Univerzitetu, oboje imaju stalne mesečne dodatke na platu (20%) i službena vozila na stalnom zaduženju po osnovu rukovođenja. Inače, njihov otac je bio visoki oficir MUP RS u vreme Slobodana Miloševića i svojevremno je bio angažovan na Višoj školi unutrašnjih poslova, preteči Univerziteta.
9. Na kraju, i sam rektor je otvoreno u sukobu interesa jer ga je Vlada 2023. imenovala u Savet Fakulteta bezbednosnih nauka Univerziteta u Beogradu (Službeni glasnik Republike Srbije br. 87/2023). Sve bi to bilo lepo da se ne radi o sukobu interesa, jer organ poslovođenja jedne visokoškolske ustanove ne može da učestvuje u organu upravljanja druge visokoškolske ustanove, pogotovu ako se radi o konkurentskim ustanovama. Ali, ko još poštuje Zakon?
U Savetu je i prof. Ivana Bodrožić, a istovremeno je i član izbornog veća. Ona je trećerazredni pravnvik, koja je na Višoj školi unutrašnjih poslova zaposlio njen otac Predrag Ilić, profesor Više škole unutrašnjih poslova i profesor Policijske akademije, dok je u isto vreme bio i savetnik ministra unutrašnjih poslova. Od kako je u Savetu, prof. Bodrožić je postala urednica časopisa Nauka-bezbednost-policija i postala je glavna urednica naučnog skupa Arčibald Rajs, što je važna referenca za napredovanje u struci. U podršci rektora, spremna je na svaki vid gaženja preko leševa, jer joj sledi izbor u zvanje redovnog profesora koji je diskutabilan u pogledu ispunjenosti uslova.
10. U Savetu je i prof. dr Ivana Radovanović, a istovremeno i član izbornog veća. U radni odnos na Višoj školi unutrašnjih poslova primljena je 2003. godine dok je njen otac prof. dr Dobrivoje Radovanović bio direktor Instituta za kriminološka i sociološska istraživanja, dekan Defektološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a u isto vreme bio i saradnik Više škole unutrašnjih poslova. Poslušna je jer joj sledi izbor u zvanje redovnog profesora koji je diskutabilan u pogledu ispunjenosti uslova.
11. Molimo državne organe da ispitaju ove navode i da preduzmu odgovarajuće mere da bi se uspostavila vladavina prava!